بلاگ

طراحی لوگو تصویری

طراحی لوگو تصویری

توجه : این مقاله ، نوشتار فیلم آموزشی طراحی لوگو تصویری از دیلاین گرافیک میباشد که در مقاله “آموزش طراحی لوگو” نمایش داده شده است

اگه پارت دو رو تا انتها ببینید، شما یاد میگیرید که چطوری یک لوگوی تصویری رو اجرا کنید روی کاغذ. و بعد از اون این لوگو رو به روش‌های مختلف توی نرم افزار ایلوستریتور پیاده‌سازی کنید.

خوب دوستان به بخش دوم آموزش طراحی لوگو ما خوش اومدید. قبل از اینکه بخش دوم رو شروع کنیم یک نکته خیلی مهم هستش که باید بهتون بگم اونم این که اگر بخش اول رو ندیدید این پارت رو استارت نزنید چراکه بشدت مهمه. من پارت‌ها رو طراحی کردم که هر پارتی مکمل پارت قبلی خودشه. در واقع اگر پارت اول رو نبینید پارت دوم به دردتون نمی‌خوره. پس زمان بگذارید و پارت قبل رو ببینید.

 

 

طراحی لوگو تصویری با دست

بریم سراغ اجرای لوگو اجرای لوگو با دست و تکنیک‌های طراحی لوگو. لوگویی که در این بخش می‌خواهیم طراحی کنیم مربوط به بخش لوگوی تصویری است که من برای یک پیج شاپ می‌خوام یک لوگو طراحی کنم و می‌خوام از لوگوهای واقعی استفاده کنم که تو قسمت دوم لوگوها توی فرمولِ نوشت که در جلسه قبل بهتون توضیح دادم. قبل از اینکه استارت بزنم باید بدونید این دوره زیر مجموعه دوره « لوگوهایی که پول ساز هستند » هستش. ما توی اون دوره کاملتر توضیح میدیم بحث طراحی لوگو رو. چرا که زمان بیشتری داریم.

گرید چیست؟

و ام حالا گریدها توی طراحی لوگو. کلاً بحث اجرای لوگو که حالا کاری به لوگو های تصویری لوگو های نوشتاری ندارم و جلسه قبلی اینها را کامل توضیح دادم، توی بحث طراحی لوگو ما یک موضوعی داریم به اسم گرید. به طور کلی ما ۴ مدل گرید داریم. گرید ها به ما کمک می‌کنند که لوگوهامون رو حالت هندسی‌تری به خودشان بگیرند.

انواع گریدها

به مرور که با گریدها کار کنید دستتون راه میفته که وقتی میخواد یه تودی از روی لوگو بزنند این کار رو هندسی تر انجام میدید و دیگه نیازی نیست روی گریدها پیاده کنید. من مثلا از این تکنیک که پیش میرم حالا من بهتون توضیح میدم که گرید‌ها دقیقا چیه و چطور و چند مدل داریم.

به طور کل میگم ۴ تا گرید داریم. دسته اول گریدها که گریدهای معروفی هم هستند که به جز کارهای طراحی لوگو تو خیلی کارهای دیگه استفاده میشن، گریدهای نقطه‌ای می‌گویند که همچین شبکه‌ای را به وجود می‌آورند.

دسته دوم گریدها گرید مربع هستند که خیلی معروف هستند و به جز کارهای هنری توی خیلی کارهای دیگه هم استفاده میشن و فقط در کار ما استفاده نمیشن.

سومین مدل گرید همون حالت مربع هستش اما مربع هایی که وسط هر کدومشون یک ضربدر خورده. گریدها دفترهای خاصی ندارند توی بازار که بتونید تهیه کنید که ۴ تاش توش باشه. من خودم این گریدها رو توی نرم‌افزار ایلوستریتور ساختم که توی نرم افزار ایلوستریتور خیلی راحته که همچین گریدهای بسازیم و میتونید توی ایلوستریتورها این گریدها رو بسازید و چاپ کنید و اکثراً تو حالت های A3 و A4دارم و انواع و اقسام گریدها رو که هر کدومشون رو که بخوام میام و استفاده می‌کنم. حالا بهتون میگم که چطور باید از گریدها استفاده کنید.

و مدل چهارم گرید، مدل مثلثی است یا اصطلاحاً ایزومتریک هم میگن. مثلثی یا ایزومتریک به نوعی میشه گفت که خیلی به ما کمک می کنه که البته از این ور نیست در واقع از این وره به ما کمک می‌کنه که بتونیم اجسام رو بهشون بعد بدیم و به نوعی پرسپکتیو کاراکترها رو بکشیم. اگه با نرم افزار ایلوستریتور کار کرده باشید یه ابزاری داریم به اسمه!!!

اسم دقیقش یادم نمیاد اما کارش اینه که پرسپکتیو دو نقطه‌ای رو به وجود بیاره. پرسپکتیو دو نقطه‌ای در واقع یک همچین بعدی به ما میده و اما اون از پایین و دو طرف به ما این بعد رو مید.ه اما تقریبا میشه گفت که زاویه‌های مختلف رو میتونیم داشته باشیم به عنوان مثال، ما مثلا بخواهیم روی این گرید، همچین آبجکتی رو میتونیم کاملاً با بعد طراحی کنیم. خیلی راحته.

مثالی ساده از یک گرید؟

روی این گرید کار برای من خیلی لذتبخشه چون من این گرید رو خیلی دوسِش دارم. یک مثال ساده فقط از نوع گریدها می‌خوام براتون بزنم که متوجه بشید که منظور من از گرید ایزومتریک و دارای بعد چی هستش. ببینید دوستان یک همچین فضایی رو میشه کوچکتر یا بزرگتر به وجود آورد. حالا تو هر ابعادی که بخواید یا هر فرمی که بخواید. من یک فرم ساده رو براتون به وجود آوردم.

روی این گرید کار کردن به این شکله، همیشه آبجکت‌ها رو به شکل سه بعدی به وجود میاره. حالا بحثی که می‌خواهیم بهتون یاد بدیم که چطور میشه با فرمول خیلی ساده‌ای طراحی کاراکتر!!!!! ببخشید میگم طراحی کاراکتر، طراحی لوگو انجام داد خیلی ساده هستش سبکی که بهتون میگن می‌تونید گردش چند میلیونی ایجاد کنید به شرطی که تمرین کنید و خودتون بخواهید که از خلاقیت‌تون به خوبی استفاده کنید.

IMAGE PIN

بریم چطور ایجاد کنیم. چطور ایجاد کنیم این سبکی که تو جلسه قبل که بهتون گفتم این سبک ایمیج پین رو که ترکیبی از چند مدل سبک که من از تجربیاتم استفاده کردم و و سبک اصلی که بود یک مقداری رو تغییرش دادم و چون هیچ اسمی هم نداشت و ناقص هم بود و عمدتاً وقتی علمی رو کامل یاد نگیرید قدرت انتقالش رو ندارید و فقط می‌تونید خودتون نمونه‌های قوی داشته باشید و حالا من خیلی از مدرس‌هایی که از دوستانم میشناسم که هم هنرمند خوبی هستند و هم مدرس هستند و آثارشان را ببینید لذت می‌برید از اثرهایی را که به وجود آورده‌اند. اما توی تدریس خیلی ضعیف هستند، چراکه این علمی که فرا گرفته‌اند را با فرمول یاد نگرفته‌اند. این علم، علمی است که در ناخودآگاه‌شونه و اینها اصلاً نیازی نیست که تلاش کنند و اینقدر این رو تکرار کردند و انجام می‌دهند که به ناخودآگاه‌شون رفته. مثل رانندگی که به مرور اینقدر تکرار میشه و احتمالاً هر راننده حرفه‌ای که خیلی هم موفقه، نمی‌تونه رانندگی رو یاد بده.

اینو یادتون باشه هر کلاسی که میخواید برید سعی کنید به نمونه کارهای بچه هایی که توی اون کلاس شرکت می‌کنند نگاه کنید. اتفاقا نمونه کار خود استاد نمی‌تونه نشون دهنده سبک و مدل تدریس باشه. پس من مجبور شدم برا اینکه بتونم خوب به شما یاد بدم یه خورده این سبک رو تغییر بدم و یه خود از تجربیاتم هم استفاده کنم و یه خورده هم قسمت‌هایی رو تغییر بدم و یه اسم رو هم براش انتخاب کنم و به شما یاد بدم طوری که خود شما هم بتونید به بقیه یاد بدید. یکی از خروجی‌هایی که اکثر دوره‌های من داره، اساتیده یعنی خیلی از مدرس‌های خوبی از دوره‌های من به وجود میاد که من خودم لذت می‌برم وقتی می‌بینم چون فرمولی کار رو یاد می‌گیرن و الزاما علم نیست که در ناخودآگاه من باشه. چون من خودم فرمولی یاد گرفتم، می‌تونم فرمول رو به اونها هم یاد بدم.

اما بحث ایمیج پین

بحث ایمیج پین ابتدا شما باید بیایید بر اساس فرمولِ نوشت که در جلسه قبل بهتون گفتم انتخاب کنید از آبجکت‌هایی که میخواید برای اون بیزینس طراحی کنید. حالا آبجکت‌ها خیلی ساده پیدا می‌شوند. من اینجا از عکس‌هایی که استفاده کرده‌ام از توی گوگل بوده که برای یک پیچ شاپ هستش و این پیج شاپ هم همانطور که می‌بینید، اما بیشتر پیج شاپ نیستش. اشتباه گفتم، تربیت حیواناته که این حیوانات هم باز هم حیوانات رو شامل نمیشه و آموزش تربیت سگ که این عکس‌ها رو من اینجا را انتخاب کرده‌ام از گوگل و هدفم این بوده که یک سگی باشه که این سگ خودش دایره شده باشه یعنی گرد شده باشه. واسه همین عکس های را انتخاب کردم که اکثراً سگ ها توش به این شکل که می بینید خوابیده‌اند و میخوایم شروع کنیم از اینها اتود زدن.

کلا من دو تا اتود میزنم و بعد میبرمش تو نرم افزار و اجراش می‌کنم و اگر خواستید حرفه‌ای‌تر یاد بگیرید توی دوره « لوگوهایی که پول ساز هستند » شرکت کنید. اونجا بحث نرم‌افزار رو حرفه‌ای‌تر یاد میدم و اگر دوست دارید خیلی سریع‌تر آموزش ببینید، می‌تونید توی « دیباچه لوگو های که پول ساز هستند » مراجعه کنید. اونجا می‌تونید خیلی سریع‌تر و حجیم شده تکنیک‌ها رو یاد بگیرید که کارتون راه بیفته و و همینطور بحث نرم افزار توی لوگو.

اجرای لوگو

و میریم که شروع کنیم به اجرای لوگو از لذت بخش‌ترین کارهایی که برای خود من جذابه، اجرای لوگو هستش. من واقعاً دوستش دارم و کلا از بچگی نقاشی کشیدن برام لذت بخش بود. خوب دوستان این یه کاغذ پوستیه اصطلاحاً و این هم عکس‌های اون سگ‌های ما هستند ولی من چندتایش رو تغییر دادم و چندتایی رو بهش اضافه کردم.

روش اول اجرای لوگو

دوتا روش برای اجرا است. یکی اینکه کاغذ رو بندازیم روی طرح و از روی طرح بکشیم و یا بعدا که توی این زمینه پیشرفت کردیم می‌تونید کاغذ رو کنار گذاشته و به دو تا طرح و یا سه تا طرح نگاه کنیم، ویژگی‌های آنها رو در بیاریم و روی کاغذ پیاده سازی کنیم. و ابزاری که نیاز داریم اگر بخوایم زیاد سخت نگیریم مثلاً همون اوایل که میخواستم شروع کنمف یه چهار تا پایه داده بودم برایم بسازند و یک شیشه داشت که زیر اون هم یک شیشه دیگه‌ای بود که اون شیشه پایینی روش ۳ تا لامپ ال ای دی گذاشته بودم که اگه اشتباه نکنم اون نور پخش می‌شد بر روی شیشه بالایی و طرح‌ها واضح‌تر می‌شد و من می‌تونستم بهتر اتود بزنم. ولی خب اگر بخوایم سخت نگیریم و این ایمیج پین رو اجرا کنیم به یه مداد، یه عکس چاپ شده، یه کاغذ پوستی و یه پاک کن به همراه یه تراش نیاز داریم. این ۵ وسیله همان چیزی است که ما می‌خواهیم. حالا چیکار می‌کنیم.

خیلی ساده من می خوام یه اتود از روی این بزنم و توی نرم‌افزار شروع کنیم به اجرا کردن و فقط می‌خواهم به شما سادگی کار رو نشان بدم که بزرگترین طراحان لوگو هم که اگر در اینستاگرام دنبالشان کرده باشید متوجه میشید که همین سبک رو دنبال می‌کنند و میرن جلو. با این تفاوت که اینقدر این سبک رو اجرا کردند که حرفه‌ای شدند توش. ببینید دوستان ممکنه ما سبک‌های زیادی داشته باشیم توی طراحی و هر طراحی حتی مثلا طراحی کاراکتر هم مثلاً با ۱۰ مدل سبک۲۰ مدل سبک روبه رو هم بشید که طراحی لوگو هم دقیقاً همین طور. اما کسی پیروز میشه و من این مثال رو برای همه هنوجوهام میزنم که میگم که شما یک مغز دارید یک فکر دارید و یک انرژی.

اگر دوتا درخت رو دوتا دونه درخت میوه رو در نظر بگیرید به عنوان مثال درخت سیب این درخت بکارید و این انرژیتون رو تقسیم کنید روی این دوتا بگذارید. هر کدوم از این دونه‌ها ۵۰ درصد رشد می‌کنه. شما باید اول اگر میخواید دو‌تا دونه‌ها رشد کنند با هم، اول باید درخت اول رو ۱۰۰ درصد رشد بدید و به میوه برسونید. یعنی کل تمرکز تون روش باشه و بعد سراغ درخت دوم برید که گاهی اونقدر درخت اول به شما میوه میده که شما رو بی نیاز میکنه از درخت دوم به شرط اینکه تمام تمرکز تون روی درخت اول بگذارد. این قانون موفقیته الزاماً قانونِ طراح قوی شدن نیست که میتونه کمکتون کنه و شما باید کاری که می‌کنید اینه که یه سبک رو انتخاب کنید.

اینجا یکی از بهترین سبک‌ها رو دارم بهتون یاد میدم که با هر سطح و سنی که هستید بتونید اجراش کنید. یک سبک را انتخاب می‌کنید و روی اون تمرکز می‌کنید، ماه‌ها تمرین می‌کنید تا شما توی اون سبک استاد میشید و اون سبک اینقدر به شما میوه میده که توی این سبک میوه، مشتری بیشتر و سود مالی بیشتر است، که دیگه نیازی ندارید به سراغ سبک های دیگه برید، اما به شرط تمرین.

خوب ببینید من اینجا یه نگاه می‌کنم این صورت حیوانم‌ها هست. می‌خوام روی این صورت اتود بزنم این صورت چشم داره، اینجا پیشونی رو ما می‌بینیم، بینی رو می‌بینیم، این لبخند رو می‌بینیم که شبیه به لبخنده، زاویه فک رو می‌بینیم، این پوست که می‌رسه به گلو رو می‌بینیم، این گردنبند رو می‌بینیم.

ما نیازی نیست که نقاشی بکشیم که بیایم و سایه‌های اینجا رو در بیاریم و سایه‌های این زیر رو در بیاریم. این روشنایی توی چشم و رو این سایه های زیر گوش رو لایت های گوش رو دربیاریم نیاز نداریم به این کارها.

ما می خوایم روی لوگوی مینیمال کار کنیم و پشت این لوگوی ما باید یه فکر هم باشه دوستان. حالا فرمول ۱۰،۵،۲ رو به یاد بیارید که جلسه قبل بهتون توضیح دادم و بر اساس این روش شروع می‌کنید به اتود زدن، که من خودم به این روش اتود می‌زنم که مثلاً آن آبجکتی که می‌خوام مثلاً مدال رو میزارم و از روی اون مدال رو میکشم و بعد اون مدال رو شروع می‌کنم به تغییر دادن. مثلا من در یک صفحه A3 هفت تا، هشت تا و حتی ده تا اتود میزنم و به نتیجه دلخواه رسیده‌ام. حالا اینجا ما این سگ‌های دوست داشتنی را می‌بینیم و سعی می‌کنم یه اتود بیشتر نزنم چون نمیخوام زمان آموزش زیاد بشه اینجا یک بینی رو داریم.

من عمدتاً برای چشم‌های حیوانات از سه مدل چشم استفاده می‌کنم یه چشم دایره است، یه چشم لوزی و یکی چشم که حالت کیوت بهش میگن که اینجوریه یه چشم مثلثی، یکی چشم‌های عصبانی است که این مدل چشم‌ها می‌شود که حالا خاطرم نیست یه چشم خط می‌شه که بسته به کارِتون، انتخاب‌های مختلفی دارید. اما به صورت عمومی توی ۷۰ درصد ۸۰ درصد لوگوها، چشم حیوانات به این شکل دایره هستش که البته ما الان از این مدل استفاده کردیم البته این در اجرای نرم‌افزار خودش رو نشون میده و نمی‌توان انتظار داشت که خودش رو خوب نشان بده. اینجا سایه میخوره طبق عادت همیشگی دارم مشخص می‌کنم که سایه‌ها کجا هستند.

روش دوم اجرای لوگو

حالا حالت دوم پیاده سازی چطوره؟ حالت دوم این که مثلا من می‌خوام سر این حیوون شبیه این باشه و تنش شبیه این باشه. اگه خواستید دانلود کنید این طرح رو، میتونید ایمیلتون رو وارد کنید داخل صفحه و اگه این ویدیو رو از جایی دیدید که صفحه خاصی نیست تو گوگل سرچ کنید « آموزش طراحی لوگو » و وارد صفحه بشید و ایمیلتون رو وارد کنید تا توی یه فایل براتون بفرستم. حالا این شد اتود اول. هیچ وقت با یه اتود از روی کار نگذرید. داشتم میگفتم مثلاً می‌خوام سرم شبیه این بشه و بدنش شبیه به این، اما این طرفی یعنی سر اینجا باشه اما تن از اینجا گرد شده باشه دقیقا مثل همین و این پا رو من می خوام.

و این پا رو من می‌خوام، اما نه به این شکل به شکل دیگه. البته این عکس ها خودشون کیفیتشون بد بوده و من خودم نور شون رو اضافه کردم تا عکس ها پرنورتر بشه و همچنین عکس ها یخورده بولدتر بشه تا وقتی من اینو میزارم روش مشخص باشهو حالا تو این سبک من نمیخوام از روی خود آبجکت ها الگو بگیرم. می‌خوام فقط با نگاه کردم بهشون الگوبرداری کنم و کار رو اجرا کنم که این سطحیه که بعد از اینکه شما طرح های زیادی میزنید به این سطح می‌رسید و سطح سختی هم نیست. نهایتا میتونم بهتون قول بدم با ۲ تا ۳ تا پروژه که تو هر کدوم ۳۰ تا ۴۰ تا اتو بزنید می‌تونید به این سطح برسید.

شاید اگه واقعاً تمام تمرکزتون رو روی این طرحها بذارید، شاید دو ماه شایدم یه ماهه به این سطح برسید. من خودم از موفقیت هایی که دیر اتفاق میوفته متنفرم. یعنی من خودم از همون سن ۱۹ سالگی، دوست داشتم سریع موفق بشم و بَدم میومد تو سن مثلاً ۲۶ سالگی به سطح خاصی برسم، دوست داشتم سریع به اون سطح برسم و تنها رازی که پیدا کردم که منو به موفقیت مالی رسوند بحث تمرکزه. یعنی شما واقعاً باید تمرکزتون رو بذارید روی یه کار و یه موضوع و یه شاخه و اینقدر بهتون میوه میده که دیگه بی نیاز میشید از موضوعات دیگه.

خوب سر این هاپوی ما قوس داره، خط بینی دقیق البته من نمی خوام از رو به رو بزنم و می‌خوام از نیمرخ بزنم که یه دونه بینی داره و بدنش هم از اینجا شبیه این می‌کنیم، که باید کاملا شبیه دایره بشه که تو خود نرم‌افزار، دایره رو دقیقش می‌کنیم. شاید اینجا دایره‌اش خوب نشه.

دوستان ممکنه این طرح از دید شما خارج بشه که اصلا اشکال نداره مهم نیست که شما اینو داشته باشید. اینجا دوستان منی هم که کلی زمان و مکان رو گذاشتم به روی این کارها، نیاز دارم به چند بار یه بخش رو اتود بزنم و کاملا این موضوع عادیه.

البته من هیچ وقت خط‌های اضافه رو پاک نمی‌کنم و همیشه میذارم باشن، چون می‌خوام خروجی عکس رو به مشتری بدم و بعدش اصلاحش می‌کنم و توی نرم افزار ادیتش می‌کنم. زیاد مهم نیست که اینجا چی می‌بینیم ولی اینجا سعی می کنم تمیز کار کنم.

یکی از چالش های جالبی که خیلی تو هنرجوها دیدم و تو این سالها به خودم ثابت شده این موضوعه که شاید براتون عجیب باشه و شاید خود شما هم جزو اون دسته باشید. اما هنر جو یه حس عجیبی درش هست که به عنوان مثال ما داریم یه لوگو کار می‌کنیم و عدد رو بالا نمی‌گم، میگم مثلاً یه تومن لوگو داریم کار می‌کنیم، فقط یه تومان و این لوگوی ما که یک میلیون براش کار می‌کنیم مثلاً یک ماه کمتر مثلاً یک هفته، هفت روز وقت مارو می‌گیره. توی این ۷ روز که مثلاً به هنرجویان یاد میدم که چطور لوگو طراحی کنه شروع میکنه به طراحی کردن و دو تا مشکل داره مشکلی که جالب برام اینه که حس بدی دارم از اینکه حس بد نه!!!! حس عجیبی دارن که می‌خوان یه میلیون تومن برا لوگو می خوان بگیرن. انگار باورشون نمیشه، انگار مثلاً نمیتونن بپذیرن با ۷ روز کار کردن میشه یه میلیون تومن پول دراورد.

مثلا انگار تو ذهنشون گذاشتن که شما حتماً باید یه ماه کار کنید تا مثلاً بهتون ۲ میلون تومن بدن. می بینید یکی از باورهای عجیبی که امیدوارم شما هم اگر دارید تغییر کنید که که مثلاً ۵ روز ۶ روز یه تومن، دو تومن دستمزد دریافت کنید خواهش می کنم این موضوع را باور کنید و این حس عجیب این که نمیزاره جلو برین چون حس بازدارنده است و نمیزاره شما طراحی کنید. چون باورتون نمیشه که میشه پول دراورد. برید جلو و انجامش بدید، دستمزد اول رو بگیرید باورتون نمیشه.

میدونید ما از اجدادمون که کشاورز بودند وقتی کاری می کردند به عنوان مثال وقتی دونه‌ای رو میکاشتند و اون دونه رو توی خاک میکاشتند بعد بهش آب می دادند و منتظر می‌شدن مثلاً دو ماه، ۳سه ماه، چهارماه تا اینکه رشد کنه. اگه این دونه رو میکاشتند و مثلا یه ساعت دیگه بهشون میوه میداد، تعجب میکردن و میترسیدن. این صبر سه چهار ماهه توی ذهن ما مونده و ماندگار شده یعنی توی مغز ما مونده و مثلاً بخوایم کاری رو انجام بدیم و میترسم و عجیبه برامون.

اما دوستان به همین سادگی که میبینید خصوصا توی ایران فرصت فوق العاده بزرگیه و چیزی که من رو به وجد آورده تا این همه زمان بگذارم، هزینه کنم تا این آموزش رو به رایگان در اختیار شما قرار بدم، این بودش که بازار خیلی دست نخورده ای داریم تو صنعت لوگو. چه ایران حالا اگر بخواهید عربستان یا مثلاً همکارهایی که توی کویت دارم که کار می کنند و خیلی بازار بزرگیه. حتماً برید تو این بازار و کلی می تونید پول در بیارید و کلی لذت ببرید با همین آموزش رایگان. یعنی زیاد نمی خوام پیش بریم و اگه شما حسی داری که نمیدونی چه جوریه ولی داره شما رو باز می داره شما این باور را داری که نمیشه سریع پول دراورد، نمیشه راحت پول درآورد، باور کنید. مگه اینکه خیلی آرزو جلوی پاتون گذاشتین که این هیچ ربطی به طراحی لوگو نداره و به موفقیت برمیگرده و حتماً روش تمرکز کنید.

خوب دوستان اینم از طرح نهایی ما که یک چشمم فکر می کنم که اینجا باید بزارم که اگه بزارم خوب میشه که البته تفاوت داره با کار نهایی و گوشش هم قطعاً این طوری نمیتونه باشه گوشش رو قوس اینطوری میدیم یه همچین شکلی خوب این هم هاپویی ما که باید اجرا بشه.

بریم سراغ اجرای لوگو تو این نرم‌افزار و می‌خوایم این دوتا لوگو رو اجرا کنیم توی نرم افزار ادوب ایلستریتور. بریم تو این نرم‌افزار شروع کنیم به لوگو اجرا کردن برای اینکه یاد بگیریم چطور میشه اما برای یادگیری کامل وقتون یخورده کمه و نمیتونیم کاملاً یاد بدیم ولی خوب می‌تونیم یاد بدیم که چطور حداقل این لوگوها رو بیایم و پیاده سازی کنیم توی این نرم افزار. خوب دوستان بریم توی نرم افزار و ببینیم که چطور باید استارت بزنیم.

طراحی در ادوب ایلوستریتور

دوستان خوبم سلام مجدد!! وقتتون بخیر باشه. توی این بخش می‌خواهیم به سراغ این بریم که اون سگی که با هم طراحی کردیم رو با هم دیجیتالیش کنیم و یاد بگیریم که چه روش‌هایی داریم برای اینکه بشه اون سگمون رو دیجیتالی کرد. من قبلا روی این طرح کار کرده بودم، یعنی کارش تموم شده آموزش توضیح خود لوگو و نحوه کشیدنش. الان در حال حاضر اینجا سه تا سبک داریم که میخوایم تو این آموزش به شما یاد بدیم که چطور این سبک‌ها رو با هم پیاده سازی کنیم. دوستان وقتی اتود زدنش تموم شد و من شروع کردم به طراحی دیجیتالی این لوگو که برای یک موسسه آموزش سگ هستش، یعنی این سه تا خروجی رو نشون دادم بهشون و گفتیم ما این لوگوها رو کار کردیم و بر اساس نیاز شما، حالا الزاماً دقیقاً بر اساس نیاز آنها نبود و یک دفعه همه چی یهویی شد و بعد گفتیم اگر می‌خواید لوگو براتون اوکی بشه میتونید هزینه‌اش رو دو میلیون تومن پرداخت کنید و موافقت کردن. و بعدش یه سری کارهای دیگه رو هم براشون انجام دادیم که میشه گفت تکنیک‌های بازاریابی بود و اینکه این لوگو رو فروختیم دو میلیون تومن. یعنی لوگویی که شما الان دارید میبینید دو میلیون تومن ارزش داره، یعنی لوگویی که شما الان دارید می‌بینید یعنی آموزشی که اصلاً دارید می‌بینید و برای ما کسب درآمد شده. توضیحات این که برای کدام کسب و کار هستش توی پیج خود آموزش رایگان طراحی لوگو دیلاین هستش و اونجا میتونید لوگوش رو ببینید و این لوگویی رو که با هم کار کردیم رو ببینید و ذوق کنیم با هم.

اولین قدم در طراحی لوگو تصویری در ایلوستریور

خوب اولین کاری که می خوایم بکنیم اینه که کارمون رو به همچین کاری تبدیل کنیم. ببینید دوستان نکته اول کار اینه که همین یه طرحی رو که زدیم و سه تا سبک همون اول کار در آوردیم. پس ما کلی نحوه پیاده سازی داریم. نحوه پیاده سازی که همینجا می بینید این سبک هایی رو که می‌بینید، بر اساس طرح هایی که من توی ذهنم بوده یا چیزهایی که تجربیاتم هم بوده خروجی گرفتیم که همین سبک آبی رنگ کل جسم و همینطور کل آبکتش به همراه یه یه کادر که شبیه لوگوی اپلیکیشن های آیفون شده و همینطور لوگوی زرد رنگ که توی این سعی شده که فقط از خط استفاده بشه و یه رنگی که خارج از این آبجکت باشه و الزاما کل آبجکت رو نگرفته و این هم یه نوع سبکه و همچنین میتونه کل آبجکت رو فرا بگیره باشه و لزومی نداره که کل آبجکت رو بگیره یا نگیره ولی ما با فاصله و خارج از آبجکت انتخاب کردیم و سبک آخرین سبک که داخل آبجکت مان کار کردیم پترنی که داخل آبجکت مان کار کردیم.

ما تو اتود دایره ای شکل رو به سه سبک در آورده بودیم، اولی آبی تیره و آبی روشن است و دومی فقط خطا شده و بدین و دومی را فقط خطاش رو درآوردیم و سوم این که داخل این آبجکت مان را عکس انداخته ایم البته عکس نیست اینجا و یک وکتور هستش.

این نکته اول و تا دلتون بخواهد سبک است بر اساس سلیقه و نیازهای مشتری‌تون. اما چرا این لوگوی دایره شکل رو برای مشتری کار نکردیم؟ چون واقعاً بر اساس نیازهاش نبود و این لوگو و این اتود به دردش نمی‌خورد.

اینجا برای تبدیل این ‏اتود دایره‌ای شکل به لوگو، دو روش وجود داره. روش اول که خیلی وقته که از بین رفته، اینه که میان خود این طرح رو به همین شکل با استفاده از گزینه image trace با کلیک کردن بر روی تصویر به این شکل در میاد و همین رو اوکی میکنید.

اگه می‌خواید ادیتش کنید، روش کلیک می‌کنید و expand می‌کنید قبل از اینکه expand کنید نمی تونید این بک گراند و سگمون رو جدا کنید. expand معنی لغوی یعنی از هم باز کردن یعنی مثلاً یه افکت بدید یا دوتا آبجکت در آمیخته شده باشه در حالیکه از هم جداست ولی با هم در آمیخته شده باشه. اینجا با گزینه expand میتونید بک گراند رو جدا کنید. اما این روش خیلی وقت هستش که دیگه استفاده نمیشه و حتی مشتری هم ندیدم که خیلی خوشش بیاد از این روش، حتی مشتری هایی که از مد هم سر در نمیارن اما به هر حال این روش هم زمانی بوده که کار می‌کردن، ولی این روش روش مناسبی نیست. الان هدف ما اینه که تا جایی که میتونیم کار رو هندسی کنیم. دوستان اینجا ببینید پایه کارهای این اتود دایره ای شکل یه دایره هست و خود سرهای این سگ‌های گرد شده نیز یه نیم دایره هستش، همینطور گوشها، همینطور چشم ها و تا جایی که می‌تونید کار رو باید هندسی کنید تا از طرح دستی خارجش کنید. من اتود سگ دایره ای شکل رو میارم اینجا.

طراحی بدن سگ

با زدن کلید ctrl+2 این طرح مون رو قفل می‌کنم. وقتی قفل می‌کنم دیگه قابل حرکت نیست. حالا ctrl+z رو میزنم و روی طرح کلیک می‌کنم و شفافیتش رو کمتر میکنم و میارمش روی ۵۰ یا ۶۰ و ctrl+2 رو مجددا میزنم. بعد میام اینجا روی ابزار (rectangke tool) کلیک راست می‌کنم و (ellipse tool) رو انتخاب می‌کنم و سعی می‌کنم از مرکز این اتود، یه دایره بکشم، درحالی‌که Shift و Alt رو همزمان نگه داشتم. Shift برای اینکه به یه میزان بزرگ بشه و بیضی شکلی بزرگ نشه و Alt هم برای اینکه از همون نقطه بزرگ بشه و Shift و Alt رو میگیرم به این شکل.

اما این یه تیکه اضافی هستش و ما اشتباه کشیدیم و برا سرش ما می توانیم بیاییم و کاملاً هندسی کار کنیم.

قطعاً برخوردین به لوگو هایی که صددرصد هندسی هستن و این لوگو قابلیت این رو داره که بتوان هندسی کار کرد و فقط می‌خواهم بهتون نشون دهم که این روش به چه شکلی هستش. ببینید به این شکل می تونیم کار رو در بیاریم.

با اینکار لوگو مون کاملاً هندسی میشه ولی خب من نمیخوام از این روش استفاده کنم. چون اگه بخوام بهتون یاد بدم، چون این روش یک سری اصولی داره که واقعاً نیاز هست که ساعتها بشینی و در موردش توضیح بدی و چون من خیلی ذهن منطقی دارم وقتی یه موضوعی دارم روش کار می‌کنم، مثل همیشه باید پشت بندش یه عالمه چرا هم بگم، مثلاً چرا باید دایره استفاده کنیم؟ چرا باید مثلاً از چند تا دایره استفاده بکنیم؟ آیا میشه دایره رو از حالت خودش خارج کرد و یه خورده بیضی شکلش کنیم؟ و یا مثلا از مستطیل استفاده کنیم؟ این ها تماما تو دوره لوگو هایی که پول ساز هستند کامل بهتون توضیح میدم. خوب این از کارما تا اینجا

ابزار PEN

برای بحث PEN، ما میخوایم کار رو با PEN کار کنیم. من در نظر گرفتم که شمایی که دارید این آموزش رو می‌بینید نه هیچی از نرم‌افزار می‌دونید و نه فتوشاپ و نه از ایلوستریتور و نه از دیزاین و گرافیک و و می‌خوام صفر توضیح بدم که از همون پایه کار رو بدونید. ببینید PEN چندین قابلیت داره، اولین قابلیت که مهمترین قابلیتش هم هست، این قابلیتی است که می بینید که میاد شکلی به این شکل رو به وجود میاره که کار هامون رو نمایان میکنه.

ما در این طرح، ۷ تا نقطه گذاشتیم و گفتیم که اولین و مهم ترین قابلیت این هستش که میتونیم هر آبجکتی رو رسم کنیم. حالا قابلیت دیگه چیه؟ میتونیم نقطه به وجود بیاریم. مثلاً من می خوام از یه نقطه به نقطه دیگه‌ای، یه نقطه دیگه‌ای به وجود بیاورم مثل نقاط گوشه دیگه، میام و و با انتخاب گزینه دوم منوی پن، روی نقطه مورد نظرم کلیک می کنم و با انتخاب گزینه جابجایی این نرم‌افزار نقطه مورد نظر را می‌گیرم و می‌کشم بالا. می بینید به همین راحتی

حالا من می خوام بین دو نقطه از این شکل نقطه دیگه‌ای نباشه، دوتا راه داره. یکی اینکه بیام نقطه میانی رو انتخاب کنم و روی کیبورد، دکمه DELETE رو بزنم که این باعث میشه که دیگه بین دو نقطه، نقطه دیگه نباشه.

اما یه مشکلی به وجود میاد که بین دو نقطه‌ای که نقطه میانیش رو از بین بردیم دیگه هیچ چیزی وجود نداره. مثلاً دیگه نمیتونم ادیتش بکنم به هیچ وجه، مثلا می خوام چیزی بهش اضافه کنم ولی نمی تونم. بهترین راه اینه که با این ابزار میشه این کارو کرد

روی نقطه مورد نظر کلیک می‌کنیم و برداشته میشه با این حال که کامل از بین نرفته.

حالا با این ابزاری که الان آیکون موس روش هست چیکار میتونم بکنم؟

با این ابزار می تونیم فاصله بین یه انکور تا انکور دیگه رو قوس بدیم به این شکل.

طراحی هندسی سر و صورت سگ

و همه این ابزارها تو همون ابزار اولی موجوده. یعنی من وقتی می‌خوام با PEN آبجکتی رو رسم کنم، بین دو انکور رو کلیک کنم و یه دونه انکور اضافه میشه و بخوام قوس هم بهش بدم ALT رو نگه میدارم و میکشم و در این حالت روی هر انکوری هم کلیک کنم یا تیز میشه یا قوس پیدا میکنه. این PEN قابلیت های زیادی داره که اگه باهاش دوست بشین خیلی می تونه کمکتون کنه و اینکه توی دوره متخصص ایلوستریتور اصلا یه بخش یه ساعت و نمیه داریم که کاملاً به بخش PEN مربوط میشه و سر اجرای یه پروژه، کاملاً توضیحش می‌دیم که شما کاملاً یه PEN MASTER میشین. حالا کسایی که زیاد حرفه ای نیستن چیکار میکنن یا حداقل حوصله شو ندارن؟ روی قوس ها کلیک می کنن و بعدش بقیه کارها رو انجام میدن نمیشه گفت که حوصلشون دادند شاید بلد نباشم که مشکلی هم نداره.

اما راه ساده تری هست دوستان، خیلی ساده تر اینکه وقتی میخوام از سر قوسی شروع کنم به میانه های قوس کلیک می کنم و چون من و شما ها بلدیم و با PEN کار می کنیم و میدونیم که چطور باید بهشون قوس بدیم. یعنی من اینجا ALT رو نگه دارم و می تونیم بهش قوس بده این شکل به همین راحتی

دوستان نتیجه نهایی کارمون دوستان این میشه که خیلی تمیز هم در اومده و اصلاً دشواری هم نداشتیم.

طراحی هندسی گوش سگ

حالا ما اینجا به یه گوش نیاز داریم که گوشیمون رو هم سعی میکنیم که خیلی هندسی بشه. من هم اوایل کارم تو طراحی این رو با LITHG PEN میکشیدم الانم هیچ مشکلی نداره که با LITHG PEN رسم کنیم و این تیکه ها رو بکشیم. ولی ما اینجا فرض رو بر این می‌گیریم که شما LITHG PEN ندارید و یا مثل من حوصله وصل کردن ش رو ندارید و ترجیح می دید که این کار رو با pen انجام بدید. اینستا کلی ابزار داره برای اینکه شما هر ایده‌ای که دارید بتونید پیاده سازی کنید. مثلاً یکی از دلایلی که من ۳۳ ساعت وقت گذاشتم که فقط نرم افزار رو یاد بدم اینه که یه عالمه ابزار باحال داره. ببینید اینجا من الان یه خط داریم که مزاحم و نشون داده که گوش ما زیر خطه و باید خط رو برداریم که گوشیم بیاد روی کار.

ببینید می آید اینجا، همون جایی که عکس پاک کن هستش. و ابزار دومی رو انتخاب میکنیم در حالی که کارمون رو سلکت کردیم. اما اجازه بدید بیام اینجا یه توضیحی بهتون بده برای کات کردن. دوتا روش استفاده میشه اگه من یه آبجکتی داشته باشم با قیچی هیچ کاری روش نمیتونم انجام بدم مگه اینکه حاشیه رو بخوام کات کنیم.

مثلاً یکی از دلایلی که من تو دوره متخصصین ایلوستریتور، برای هر ابزاری توضیح دادم، دقیقاً همین داستان هاست که با یه ابزار میشه چنده تا کار انجام داد. من کارمو سلکت می کنم و ابزار قیچی رو بر میدارم روی نقطه که می‌خوام برداشته بشه کلیک می کنم و یه دونه هم تا اونجایی که می خوام. حالا دایرکت سلکشن و با کلید A کلیک می کنم و DELETE رو میزنم و می بینید به همین زیبایی.

حالا برای اینکه انحنای پای سگ رو در بیاریم، هم میتونید دستی بکشید و کار کنید که این کار برای طراحی کاراکتر هستش که میشه اینقدر راحت توی کار دست برد و دستی طرح زد. ولی برای طراحی لوگو باید هندسی کار کنیم که ما توی این کار باید مجددا از دایره استفاده کنیم. دوستان، من دایره و برای انحنای پاش می خوام که می خوام یه قوسی در بیارم که حکم پاشو داشته باشه و باید یه تیکه هایی رو کات کنم و باید قوس پا با قسمت‌هایی که کات میشه میزون باشه که اگه این قوس میزون با کات نباشه آبجکت مون زشت میشه و مشخص میشه که یک کار اشتباه تو این لوگو انجام شده و چشم رو میزنه خصصوصا چشم یه دیزاینر رو. پس باید در راستای دایره این کار رو انجام داد که این ها یه سری قوانین نانوشته هستش، قوانین قوانینی هستش که به مرور روی پروژه ها یاد می گیرید. و باید روی این ها کار کنید. بچه هایی که تو دوره الگوهایی که پول ساز هستند شرکت کردند کاملاً به این موضوع واقفند. من میام تکه ای از دایره رو که برای پای سگ مو می خوام می ذارم و بقیه اش رو کات می کنم که میشه این.

بریم سراغ رنگ کردنش

برای رنگ کردنش دوستان توی همین دوره لوگو آموزش رایگان لوگو دیلاین پایین صفحه فرمی هست که اونجا میتونید ایمیلتون رو وارد کنید و تمام فایل هایی که نیاز دارید برای این دوره رو دانلود کنید. اونجا ایمیل رو وارد کنید و دانلود کنید. اوکی ما دایره‌ای به اندازه بدن هاپومون رسم میکنیم و میذاریم روی خود لوگوی که با دست کشیدیم. حالا رنگشو عوض میکنیم، CTRL+SHIFT+] رو میزنیم که لایه دایره مون رو میبره عقب تر. و حالا ضخامت خط ها رو افزایش میدیم به این شکل.

اما برای گوشش، من خط گوشش رو کپی می کنم. ته ۲ خطوط گوش رو میبندم و رنگش رو عوض میکنم به این شکل.

و حالا میزارم سر جاش و سپس روش کلیک راست می کنم تو بخش arrange میفرستمش به عقب که در آخر به این شکل میشه.

خود سر که تو طرح اصلی سفیده، و و حرفه ای ها چیکار میکنن؟ حرفه ای ها میان ابزار سلکشن تول رو برمیدارن روی پس های سر هاپو کلیک می کنن. در حالی که باید شیفت رو هم نگه داشت. برای رنگ بکگراند کنترل دو رو بزنیم که قفل بشه و اذیتمون نکنه. اجازه بدین یه چیزی بگم. وقتی ما دوتا خط رو داریم مثل اینجا با دایرکت سلکشن یکیشو انتخاب می کنیم شیفت رو هم نگه می داریم و این یکیش رو هم سلکت می کنیم بالای صفحه اینجا لو کلیک می کنیم و اینها به هم میچسبه که اصطلاحاً بهش میگن join کردن.

حالا اینجا قسمت سر هاپو رو کلیک میکن ctrl+c رو میزنیم و یه جایی تو همین صفحه ctrl+v میزنیم که با این کار یه دونه از قسمت سر هاپومون رو داریم که این کپی شده رو برعکس می کنیم به این شکل.

و می بریم داخل لوگو و در نهایت سر به این شکل در میاد.

و حالا روش کلیک می کنیم، ctrl+shift+] رو میزنیم و بعد ctrl+] رو میزنیم که لایه‌ش دونه دونه بیاد بالا یه همچین چیزی می خوام.

رسم دُم برای لوگو

یک دم هم میشه براش گذاشت. با ابزار رسم دایره تو انتهای بدن تو نمونه طراحی شده دم رو میشه به راحتی کشید.

طرح اصلیمون سایه هم داره و من طرح وسطی را دیگه نمیزنم براتون این جا. چراکه وقت گرفته میشه و فقط طرح آخری رو میزنم که نیاز به تکنیک پلتیک داره و براتون اجرا می کنم. چون برای طرح وسطی همه چی مشخصه برای رسم.

رسم چشم برای لوگو

چشمش تکنیک خاصی برا به کار بردن نداره و فقط اینه که خط رو رسم می‌کنیم و A رو میزنم که رنگ خطوط بقیه رو بگیره و در آخر هم بهش قوس میدم به این شکل

رسم سایه لوگو

حالا برای رسم سایه‌اش بچه ها به نظرتون براس رسم سایه‌اش باید چیکار کنیم؟ ببینید توی ایلوستریتور و همچنین توی اکثر نرم افزار ها راه های زیادی هست برای اینکه به این هدفی که می خواهیم برسیم. به نظر شما برای رسم سایه پشت سر این هاپو باید چیکار کنیم؟ من بهتون میگم. خیلی ساده هستش بچه ها.

در ضمن حتما نمونه کار هاتون رو برای من بفرستید که من حتما توی همین پیج آموزش رایگان میزارن تا بقیه هم ببینند حالا تو پیج اینستا یا تو تلگرام منتشر می کنم که از طریق پیج اینستا یا تلگرام برای من ارسال کنید نمونه کار هاتون رو و حتما قرار داده می‌شه یا ایمیل کنید کنید به DELAYN.COM@GMAIL.COM و حتما قرار داده میشه. خوب حالا سایه یه کار خیلی ساده است که من قسمت سفید رنگ و مقداری جابجا می کند به سمت بالا و بعد مشکیش می کنم و opacity رو ۴۱ میزارم به این شکل.

بعد لایه‌اش رو با ctrl+shift+] می برم عقب ترین لایه و بعد با ctrl+] دونه دونه میاریم بالا تا برسیم اونجایی که می خوایم و برای پاک کردن اضافاتش روش کلیک می کنم، اگه شما پاک کن رو انتخاب کنید و کل طرح رو باهاش پاک کنید فقط طرحی که سلکت شده پاک میشه. پس وقتی سلکت کردید از پایین پاک می کنید تا جایی که می خواهید. همونطور که میبینید اولین کار من یعنی اولین طرحی که زدم ازین هاپوها، چقدر عجیب در اومده و نسبت به کار الآن من زمین تا آسمون فرق کرده. پس وقتی یه طرح اولیه میزنید قناعت نکنید یا از خودتون ناامید نشید.

تمام این زمانیکه گذاشت برا آموزش این بخش، بخشیش برا این بوده که از خوشحالی شما خوشحال میشم وقتی میبینم که یه نمونه کار خوب برای من میفرستید و من لذت میبرم از این موضوع. چون واقعا بچه ها، توی حوزه دیزاین چون خصوصا خودمون هم هستیم، از قسمت محتوا ما خیلی فقیریم مخصوصا تو دیزاین. افرادی مثل من که چیزهایی می دونند و کارهایی انجام می دهند به نظرم وظیفه شونه که بیان و اینا رو آموزش بدن حالا چه رایگان و چه پریمیوم فرق نمیکنه. ولی جزئی از وظیفه آدمه که زمان بگذاره و این ها کار کنه. و شما فکر نکنید که یه اتود زدید و ۲ یا ۳ روزه و یا حتی یه روزه کاری کردید و خروجی خوبی بهتون نداد و ازش ناامید بشید. نه دوستان اینطور نباشه. بلکه برای طراحی لوگو تصویری باید زمان زیادی بگذاریم. باید عاشق این کار بود و بعد واردش شد. اگه عاشق نباشید کلافه میشه و نمی تونید رشد کنید.

بحث خمیر شیرینی پزی و قالب( ماسک کردن )

فکر کنید این یه خمیر شیرینی پزی رنگی و کش آمده و میخواید با قالب ستاره ای مثلا از این، توش قالبهای ستاره در بیاد دقیقاً بحث ماسک کردن من قالب ستاره مون رو میندازم روی خمیر مون به این شکل.

خوب و بعد دوتاشو همزمان با هم سلکت می کنم بعد ctrl+7 رو میزنم اندازه این ستاره از خمیر من بریده شد به این شکل یعنی ماسک کردن و این فرمول ماسک کردنه.

خوب اکثراً توش مشکل داره که با همین مثال ساده میشه کاملا توضیحش داد. از این مثالها که مخصوص خود من و دیلاینه، قشنگ میشه توضیحش داد. یعنی ما آبجکتی که زیر هستش حکم خمیر ما رو داره داره و آبجکتی که رو هستش، حکم قالب رو داره.

مثلاً من توی این لوگوی گل گلی خمیرمون گل هستش و هاپومون حکم قالب رو داره و حالا طرح تصویری به عنوان خمیر و در نظر گرفته بشه.

اما اینجا من به جای گل که البته روی این گل هم من کلی تحقیق کردم، وقت و زمان زیادی رو گذاشتم براش. خوب هم اینجا خمیر مون رو روش سلکت میکنیم و همراه شیفت لوگو مون رو هم سلکت می کنیم بعد کنترل ۷ میزنیم ببینید دوستان.

اما بذارید این رو یونیت بکنم. اما یونیت یعنی چی؟ اگه شما دوتا آبجکت داشته باشین که یکی از این آبجکت ها به عنوان مثال مستطیل و دیگری دایره ای شکل باشه، در کنار همدیگه بایونیک کردن میتونیم این دوتا آبجکت رو به یه دونه آبجکت تبدیل کنیم. با این کار شما دیگه متوجه نمیشید که این دو آبجکت مختلفی بوده و ب یه آبجکت تبدیل شده و دیگه نمیتونیم از همدیگه جدا شون کنیم، به هیچ وجه نمیتونیم جداشون بکنیم مگه با ctrl+z .

من اینجا قسمت گوشمون رو با هاپون رو یونیت می‌کنم تا از هم جدا نشه و حالا با یکی کردن سر و گوش به هم دیگه و به نوعی قالب شدن سر هاپومون و هم قالب می زنیم به این شکل به همین زیبایی .

خوب این تا اینجا و خسته هم نباشید و بریم سراغ پارت بعدی که سه تا لوگوی بعدی مون رو طراحی کنیم.

طراحی مدل دیگری از مدل طراحیمون

دوستای خوبم به ادامه بخش آموزش طراحی لوگوی ما خوش اومدید.

من مجدداً خودم رو معرفی می کنم. من محمد مهدی گروه‌ئی هستم مدیر مجموعه دیلان گرافیک و این پارت هم پارت دوم آموزش طراحی لوگو ما هستش که در واقع میشه ۳ از ۲. بخش اول که توضیح دادیم و بخش دوم که اومدیم لوگوی قبلی رو طراحی کردیم و بخش سوم هم میخوایم شروع کنیم به اینکه این طراح‌ها رو با هم طراحی کنیم.

خب بریم سراغ طراحی مون. خب بچه ها این اسکلت کار ما هستش که می‌بینید.

ادیتی که می خوایم انجام بدیم به کمک این اسکلت میتونیم انجام بدیم بر اساس سبکی که ما انتخاب کردیم. یعنی هر کدوم از این سه سبکی که می بینید بر اساس این اسکلت به وجود اومده. پس این اسکلت ما نقش پایه ما رو داره. اولین سبکی که ما پیاده میکنیم سبک لوگوی قهوه‌ای رنگ هستش که این سبک رو با هم میخوایم پیاده کنیم. چند تا نکته داره یکی اینکه چطور لبخند این لوگو دراومده که اگه با ایلوستریتور کار کرده باشید میدونید که چطور باید این مدل خطها رو به وجود بیارید که راه‌های زیادی داره و تکنیک هاش تقریباً شبیه طراحی لوگوی تصویری قبلی هستش اما ما در اینجا از چند تا ابزار دیگه استفاده میکنیم که شما از ابزار های دیگه هم تو این موضوع و تو این زمینه پی ببرید. اولین نکته ای که این لوگو قهوه‌ای رنگ داره اینه که یه رنگ درون داره. پس اولین کاری که باید بکنیم اینه که درون اسکلتمون رو رنگ کنیم. برای اینکه این کار رو انجام بدیم نیاز داریم که انتهای لوگوی اسکلتی مون را ببندیم، به این شکل.

ابزار Live paint

حالا برای رنگ این کار میخوایم بیایم و از ابزار Live paint استفاده کنیم. این کار رو هم میشه با استفاده از روش قبل رنگ کرد، اما خوب ما می‌خوایم ابزار جدیدی رو با هم یاد بگیریم که چطور ایده هاتون رو راحت تر پیاده کنید. مثلاً یکی از ویژگی‌های مهم نرم‌افزار ایلوستریتور دقیقاً همینه که به شما تعداد زیادی ابزار میده که با هر روشی که حس بهتری دارید و حرفه ای تر هستید توش این ایده ذهنی تون رو پیاده کنید.

کار رو سلکت میکنیم ابزار Live paint رو انتخاب میکنیم، این ابزارها یه خورده تکنیک داره یعنی ممکنه که همون اول بخواید رنگش کنید دچار مشکل بشید ولی اشکال نداره یاد می گیرید. بذارید من روی آبجکت اصلیم امتحان نکنم. من میام و دوتا آبجیت بیرون از کار اصلی میکشم. خوب ما الان توی این شکل سه تا بخش به وجود آوردیم که من می خوام هر کدوم از این بخش رو یه رنگ کنم.

ابزار Live paint رو انتخاب می کنم. اگه من روی آبکتمو رو کلیک کنم خودش بهتون میگه که کار رو باید سلکت کنید و بعد من کاری رو که میخوای رو بر اساس انتخاب رنگ کلیک کنید و کارتون رو رنگ کنید. من برای کارم باید بیام و کارم رو سلکت کنم و بعدش ابزار Live paint رو انتخاب کنم و یک رنگ انتخاب می کنیم و مجدداً روی آبجکت مون کلیک می کنیم و مجدد رنگ رو عوض میکنیم و آبجکت بعدیمون کلیک می کنی که رنگ میگیرد و مجدداً رنگ مو عوض می کنیم و آبجکت بعدی مون کلیک میکنیم که رنگ میگیرد به این شکل به همین زیبایی که می بینید.

و همونطور که می‌بینید رنگ‌های انتخابی ما یه تناسبی با هم دیگه داره که البته ربطی به آموزش ما نداره ولی بهتره که اینو بدونید که این موضوع رو تو بخش رنگ ها در دوره ” لوگو هایی که پول ساز هستند” توضیح میدم و هم تو دوره متخصص. البته هر کدوم رو به شکل جدایی توضیح میدم و البته تو یکی از پست های اینستاگرام هم این رو توضیح داده بودم. رنگ هایی که می بینید، خصوصیتی داره که باعث شده کارما یه تناسبی بین رنگ هاش به وجود بیاد. مسئله اول رو بذارید اینطوری بهتون بگم.

اول کارمون رو اکسپند می کنیم که بهتون توضیح دادم که اکسپند یعنی چه که اکسپند یعنی از هم باز کردند حالا چه یه آبجکت باشه مثل این که از هم باز نشده و به هم متصله یعنی چی؟ یعنی اگه من این کارم رو تکون بدم اون رنگ بین اول و سومی از بین میره به این شکل.

پس یعنی این ها هنوز به هم وصلن. برای این که این ها رو از هم جدا کنیم بدون اینکه به هم بریزه، میایم اول آبجکت رو سلکت میکنیم، ‏ اکسپندر می‌کنیم که با این کار آبجکت ها کاملا از هم جدا میشن بدین شکل.

بدون این که به هم وصل باشند. حالا داشتم توضیح میدادم که چرا باید رنگ ها اینقدر با هم جور باشه. ویژگی های منحصر به فرد این گونه کارها چیه؟ من روی رنگ سبز کلیک می کنم که در پنجره باز شده سه گزینه داریم که گزینه اولی، نوار رنگ های مختلف هستش و گزینه دومی نوار غلظت رنگ ما هستش که میگه رنگ ما چقدر غلظت داشته باشه. گزینه سوم هم روشنایی رنگ هستش، یعنی از تیره ترین رنگ ممکن تا روشن ترین رنگ رو به ما میده که گزینه دوم و سوم تمام این سه رنگ ها با هم اختلاف کمی دارند. وقتی که چند رنگ از نظر غلظت و روشنایی این قدر به هم نزدیک باشه همین جوری که می بینید که رنگ ها با هم مچ میشن و به دل مینشیند که این خیلی مهمه و این هم نکته راجع به رنگ ها بود که بهتون آموزش دادم.

حالا آبجکت مون را به روش Live paint رنگ کنیم. روش کلیک می کنیم و می آیم گزینه ل Live paint رو انتخاب میکنیم و روی آبجکت مون مجددا کلیک می کنیم، Alt رو میگیریم از لوگوی اصلی می کشیم و روی آبجکت فعلی مون کلیک میکنیم به همین سادگی که میبینیم.

‏همونطور که میبینید، این اکسپند نیست و ما کلیک می کنیم روی آبجکت مون و اکسپند می کنیم همونطور که بهتون یاد دادم. من در اینجا گوشم رو دیگه یه خورده جلوتر و گوش اصلی رو کلیک می کنم. دکمه i رو میزنم و رنگ لوگوی اصلی رو برای این یه تیکه می گیرم مثل عکس زیر.

ابزار shape builder tools

ما اضافاتش رو چطور بگیرم؟ و با مثال ۳ آبجکت قبلیم این رو توضیح میدم. فکر می کنید این که خارج از بین عکسی که مشاهده میکنید مونده اضافه است چطور باید پاکش کنیم؟

می آیم و راحت‌ترین راهش همینه که میگم و میایم و ابزار shape builder tools رو برمیداریم دکمه Alt رو نگه میداریم در حالی که سلکتشون کردیم و منفی رو می زنیم که به این شکل تبدیل میشه.

این کار باید رو برای لوگوی اصلی انجام بدیم. آبجکت مونو سلکت میکنیم ابزار مورد نظر رو کلیک میکنیم و سپس روی آبجکتمون کلیک می کنیم و به همین راحتی از اضافات ش پاک میشه.

و سایه اش را هم رسم میکنم که توی طراحی لوگوی قبلی بهتون یاد دادم و یه نیم دایره روشن رنگ روی دهان سگمون میمونه که من خودم این رو با یه روش دیگه به وجود آوردم که اومدم از یه دایره استفاده کردم که هر کی روش خودش رو داره از من به شما نصیحت از همون اول از ضخامتی که می خواهید کار کنید چون در غیر این صورت خیلی بد میشه.

ابزار width tool

حالا ابزار دیگه بهتون توضیح بدیم من آپدیت مورد نظر رو میارم کنار به این شکل روش.

کلیک می کنم و ابزار width tool رو انتخاب میکنم دوستان این ابزار برای افزایش کاهش و تغییر ضخامت خط هاست توی کار یعنی شما یک خط دارید میخواید ضخامت شو کاهش بدید یا یه تیکش رو کاهش بدید که این ابزار برای این کار هستش که به شکل دستی بتونیم این کار رو انجام بدیم. من اینجا میام انتخابش می کنم و سر بالایش رو کوچیک میکنم و اون انتهاش رو هم کمی بزرگتر می کنم. یه همچین حالتی به همین سادگی.

و برای لبخندش هم دقیقاً ازش تکنیک چشمی که برای لوگوی قبلی کشیدم، استفاده میکنم. برای بینی‌ش هم که همین کار رو می کنم. رنگش رو هم عوض میکنم. حالا گوشِ ما سایه هم داره که از خود گوش اصلی الگو میگیریم و کمی پایین می‌آوریم و همین طور ادامه می‌دیم و تموم شد و این شد لوگوی شماره ۱ ما.

طرح دوم که می خوام براتون بزنم که البته این طرح رو بلدید نیازی نیست که مجدداً طراحی کنم و دقیقاً مثل طراحی همین لوگوی قبلیه. دقیقاً با همون روشی که بهتون گفتم و چیز خاصی نداره و لوگوی سومی رو می خوام براتون انجام بدم چون نکته هایی داده که باید با هم دیگه کار کنیم، که من رنگ کردنش رو خودم انجام میدم چرا که اینجا هاشو بلدیم. چشم که من برای چشم این لوگو، من از دایره استفاده کردم. رسم سایه اش هم خودتون میدونید دیگه چی چیکار باید کرد. رسم دایره این لوگو که میبینید میشه براش یه دایره رسم کرد که با رسم دایره‌اش کار طراحی این لوگوی ما تموم میشه.

این رو هم بگم که نمیشه یه نوشته رو زیر لوگو تصویری گذاشت و اصولی نیست.

حالا باید بریم سراغ پارت سوم که اونجا لوگو های نوشتاری رو توضیح میدیم و تقارن جالبی داره. حتماً پارت ۳ رو هم ببینید و در قدم بعدی هم میتونید توی دوره لوگوهایی که پول ساز هستند شرکت کنید یا میتونی اگه خیلی نمی‌خواهید حرفه‌ای بشید، میتونید توی دوره دیباچه شرکت کنید که اگه میخواهید سریع استارت بزنید.

ممنون از شما

مرسی که تا اینجا با ما بودید، روز خوبی داشته باشید و خدانگهدار

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید