بلاگ

اصول طراحی لوگو

توجه : این مقاله ، نوشتار فیلم آموزشی اصول طراحی لوگو از دیلاین گرافیک میباشد که در مقاله “آموزش طراحی لوگو” نمایش داده شده است

 

بچه ها سلام

وقتتون بخیر باشه دوستان، من محمد مهدی گِروِه‌ای هستم، مدیر مجموعه دیلاین گرافیک.
قبل از هرگونه‌ی توضیحی باید بهتون بگم که توی آموزش ساخت لوگو رایگان وبسایت دیلاین گرافیک، توی بخش اولش قراره بهتون یاد بدیم که لوگو چیه و چطور باید به یک لوگو دیزاینر حرفه‌ای تبدیل بشیم؟ و باید چه قوانینی رو رعایت کنیم یا چه چیزایی رو باید بگیریم.

و توی بخش دوم هم بهتون یاد میدیم چطور یه لوگوی تصویری رو از ایده تا بخش اجراش از روی کاغذ تا نرم‌افزار چجوری پیاده سازی کنید و طراحی لوگو تصویری چه قوانینی داره.

توی بخش سوم هم بهتون یاد میدیم لوگو نوشتاری فارسی چه ویژگی‌هایی داره و از چه فرمول‌ها و چه قوانینی می‌تونین یک لوگوی نوشتاری فارسی از اتود تا بخش اچ رو در نرم افزار ایجاد کنید. پس با ما همراه باشید.

دوستان خوبم سلام، وقتتون بخیر باشه به آموزش رایگان طراحی لوگو دیلاین گرافیک خوش آمدید. تو این آموزش ما میخوایم توی ۳ بخش که این مقاله، بخش اوله به توضیح خود لوگو و بخش دوم به آموزش پیاده سازی لوگو تصویری و بخش سوم به آموزش پیاده سازی لوگو نوشتاری بپردازیم. و اینکه شما بعد از دیدن این آموزش به این دستاورد می‌رسید.
ببنید دوستان این آموزش که الآن دارید می‌خونید، حدود سه ماه از وقت من رو گرفت. و علتش این بود که من می‌خواستم جواب این سوالم رو بدم، که از خودم پرسیدم که چطور من یک آموزشی رو به وجود بیارم که مثل آموزش های دیگه نباشه.
اکثر آموزش ها رو دیدین که به این شکل شروع میشه که میگن خوب این آموزش ساخت لوگو هستش، چه ایرانی و چه خارجی فرق نمی‌کنه، میگن که این آموزش ساخت لوگو هستش، خوب ما می‌خوایم بیایم و لوگو این هفت هشت تا ده تا شرکت رو بزنیم و اون رو یا توی نرم افزار ایلوستریتور یا توی نرم افزار کورل پیاده‌سازی کنیم و در نهایت شما یاد می‌گیرید که اون ده تا لوگو را چطور پیاده سازی کنید که این هدف من نبود.
این واقعا هدف من نبود، من دوست داشتم یه آموزشی رو به شما بدم که شما در انتها، چه خودتون دارای بیزنیس باشید و یا دیزاینر باشید، بتونین برا خودتون یه لوگو خوب طراحی کنید.
اگر صاحب یک بیزنیس هستید و متوجه میشید که اصلا لوگو چی هست و اون چیزی که از دیزاینرتون می‌گیرید میشه بهش گفت لوگو یا نه و یا اگر هم خودتون دیزایر هستید، بتونید یه لوگو خوب طراحی کنید یک لوگویی که بتونید ساعت ها در موردش صحبت کنید، بتویند توی هر جمعی که رفتید ازش دفاع کنید مثل یک خلق شده‌ای که مخلوقش شما هستید و واقعا حس به اون تصویری که به وجود آوردید پیدا می‌کنید. در انتهای این آموزش شما این رو یاد می‌گیرید که چطور ایده هاتون رو و اون اطلاعاتی که از کارفرما می‌گیرید، رو تبدیل کنید به لوگو، ینی ما میایم اینجا توضیح میدیم مثلا لوگو چی هست شما متوجه بشید دارید چه کاری انجام میدید و بهتون چند تا سبک آموزش بهتون میدیم که شما اون ایده ها رو وارد اون سبک ها می‌کنید و خروجی اون سبکها میشه آموزش ساخت لوگو، میشه لوگو.

پس اگه تا انها ببینید قطعا میتونید یک دیزاین خوب داشته باشین روی چنتا سبک محدود، البته قبل از این که شروع کنم، دوستان این دوره زیر مجموعه دوره لوگوهایی که پول سازند، هستش که داخل وبسایت دیلاین هم هست و اگه تمایل داشتید میتونید داخل اون دوره هم شرکت کنید که اونجا وقت خیلی بیشتری گذاشتیم و نزدیک به بیست و چند ساعت در این رابطه صحبت می‌کنیم و بحث پیاده سازی سبک های خیلی زیادی را هم توضیح میدیم. اول باید شما بدونید که لوگو چه زمانی به وجود آمد و زمانی که به وجود آمد برای چه نیازی به وجود آمد؟

لوگو چیست و برای چه به وجود آمد؟

بین سال ۱۷۶۰ تا ۱۸۶۰ که انقلاب صنعتی بود داخل آمریکا به عنوان مثال اگر مثلاً دو تولید کننده کفش وجود داشت یه مرتبه تعداد تولید کنندگان کفش ۱۰۰ تا شد و این تولید کنندگان کفش برای اینکه اجناس‌شون مشخص بشه که برای بیزینس اونهاست اومدند یک ایده دادند که روی پاکت های محصولاتشون حالا هر محصولی که داشتند الزاماً کفش نبود، اومدند و امضای خودشون رو انداختند روی پاکت ها که مشخص بشه آن محصول برای آنهاست. بعد این جا بود که لوگو به وجود آمد.

پس برای این نیاز به وجود اومد که محصولات شناخته بشن. تمایز ایجاد شده بین محصولات، وقتی که شخصی که یک بیزینسی داره و میخواد خودش رو معرفی کنه، روی لوگوش مانور داده که اون لوگو دیده بشه. هر چه بیشتر در این زمینه موفق بشه، فروشش هم بیشتر میشه. لوگو به‌نوعی میشه گفت که چهره بیزینس شماست. به طور کل ما باید بررسی کنیم که لوگو چی هست و چی نیست.

یعنی اگه من بخوام به مهمترین ویژگی یک لوگو بپردازم، می‌تونم این موضوع رو با شما بررسی کنم که لوگو چهره هر بیزینسی است. یعنی وقتی یه خریدار و یا کسی که در بازار هدف شماست، می‌خواد شما رو به یاد بیاره و متوجه بشه که محصول شما کدوم محصوله، در ۹۰ درصد مواقع چیزی که از شما به یاد میاره، لوگوی شرکت شماست.

پس این بحث که اگر شما برای اجاره دفترتون خیلی هزینه کردید، اگر برای طراحی وب سایت‌تون خیلی هزینه کردید، اگر برای بحث استخدام خیلی هزینه کردید ولی برای لوگو هزینه زیادی نکردید، تلاش زیادی نکردید. شما دچار مشکل بزرگی شدید، چون وقتی تبلیغ می‌کنید، وقتی کمپین تبلیغاتی ایجاد می‌کنید و از صد درصدی که داخل اون هدفتون قرار می‌گیرن، شاید شما موفق بشین درصد خیلی کمی از مخاطبان رو جذب کنید. چون از یاد مخاطب میره، چون لوگوی خوب ندارید.

یکی از قسمت هایی که هر شخصی که بیزینس داره و باید روی اون تمرکز کنه و بودجه خوبی روی اون بگذاره و اختصاص بده، بحث لوگو هست. چون لوگو چهره شرکتشه. چهره شرکتش باید چهره‌ای باشه که مهمترین ویژگی اون یادآوری باشه.

وظیفه یه لوگودیزاینر

یه لوگودیزاینر وظیفهش اینه که برای شما یک چهره‌ای طراحی کنه که یادآوریش ساده باشه که حالا جلوتر به اون می‌پردازیم که چطور باید همچین لوگویی به وجود آورد. این یکی از مهم‌ترین تعاریف و ویژگی‌های لوگو بود. ولی تمام کار لوگو نیست. شاید بتوان گفت ۶۰ درصد ۷۰ درصد کار لوگو همین توضیح هستش که چهره بیزینس هستش.

یه مثالی هم برایتون بزنم که براتون بهتر جا بیفته. به نوعی فکر کنید شما به طور مادرزادی هیچ صورتی ندارید، پیش دکتری که که کارش ایجاد صورت برای شما است بروید و به این دکتر میگید که من یک صورتی می‌خوام که مثلاً چشماش کشیده باشه، بینیش کوچیک باشه، لب هاش این قدر باشد، گونه ها اینگونه باشه. توضیح می دهید به دکتر اما شما که لوگودیزاینر هستید، شما که کارفرما هستید نمی تونید به دکتر بگید که مثلاً می‌خوام یک سوراخ بینی بزرگتر از اون طرف دیگه باشه، می‌تونید نظرتون رو بگید، اما نمی‌تونید پافشاری کنید که حتما آن نظرتان اجرا شود.

شما که لوگودیزاینر هستین، شاید یکی از مهم‌ترین وظایف شما این باشه که مشاوره بدید، یک مشاوره خوب. اگر یک مشاوره خوب به مشتری بدید و حتی آخرش هم مشتری را از دست بدید و پروژه را به شما تحویل نده، برای شما همچنان اعتبار بزرگی رو به جا میذاره. مشاوره دادن خیلی ویژگی خوبیه که یک دیزاینر می‌تونه داشته باشه. یک مزیت خوب برای شما می‌تونه باشه، باید به مشتری مشاوره بدید.

مثلاً اگر برای یک بانک لوگو طراحی می‌کنید، باید به بانک مشاوره بدید، بگید که بانک عزیز شما، لوگوتون قرمز است که این خودش بی اعتمادی میاره. وقتی بک گراندش رو مشکی از من می‌خواهید، همین بی اعتمادی میاره. به او توضیح بدین که وقتی که کمپ های تبلیغاتی ایجاد می‌کنید و ۱۰۰ نفر محصول شما رو می‌بینن، ممکنه از اون صد نفر، ۳۰ نفر ۴۰ نفر به شما اعتماد نکنن و فقط برای رنگی که انتخاب کردید.

وظیفه یه دیزاینر اینه که مشاوره بده. دوست من یعنی اگر شما دیزاینر هستین باید مثل یک دوست، مثل یه همراه، مثل یک وزیر دانا مشاوره و راهنمایی کنین، که چه لوگویی براش مناسبه و اگر همچنان داشت پافشاری می‌کرد، من نمی‌گم که مثل بعضی از افراد، مثلاً بعضی از کسانی که کارشون دیزاینری است که همون کاری رو می‌کنن که کارفرما می خواد، نمی گویم این گونه عمل کنین.

در نهایت وظیفه یه دیزاینر اینه که به حرف مشتریش گوش بده. اما زمانی باید شما کاملا از اون چیزی که مشتریتون به شما میگه گوش کنید که مشاوره کامل رو به اون (کارفرما) داده باشین که سلب مسئولیت شده باشه و بر روی دوش شما چیزی نباشه و اینجاست که شما می‌تونین هر کاری که مشتری گفت بر روی طرح پیاده سازی کنین.

پس یک لوگو میشه چهره بیزینس شما و به نوعی اگه بخوایم بگویم که لوگو چه چیزی نیست، حالا جلوتر کامل توضیح میدم که لوگو دقیقا چه چیزیه. اما نیازه اینجا توضیح بدم که لوگو چه چیزی نیست، که بعد بریم و به این بپردازیم که لوگو چی هست.

لوگو چی نیست؟

 

دوستان لوگو، خط خطیِ شما نیس که مثلاً میخواین روی کاغذ خط خطی کنید که اسمش رو بگذارین و بگویین این لوگوی من است. نه این لوگو نیست، لوگو ترکیب چند تا شکل هندسی مثل دایره یا مثلا مربع یا مستطیل نیست که مثلاً این رو ایجاد کرده و بگیم این لوگوی منه. لوگو دانلود عکس از گوگل و چسبوندن اون روی محصولاتون نیست.

اینها هیچ کدوم لوگو نیست، لوگو کپی لوگوی رقبا نیست، لوگو این نیست که مثلاً شما دارین تو دفترتون یک طرحی میزنین که مثلاً یک طرح یا فونت جدید به وجود میارین که مثلاً خوشتون میاد اما این هم اسمش لوگو نیست. اینها همه لوگو نیستن. پس لوگو اینهایی که گفتم نیست. برای اینکه یادتون بمونه لوگو اینهایی که گفتم نیست این رو پاره می‌کنم که بدونید لوگو این‌ها نیست.دوستان پس این یادتون باشه که لوگو چی هست و چی نیست.

بپردازیم به اینکه لوگو چی هست. لوگو این فرمولیه که من تو طراحی لوگو همیشه به کار می‌برم. یه فرمول شخصیه و کاملاً خودم به وجود آوردم. البته این فرمول طی سال‌ها که من کار طراحی انجام داده‌ام تغییر هم کرده، اما تا الان که چند ساله و هر کدوم از هنرجوها که خودم باهاش کار کرده‌ام، ” ۲ ” ، ” ۵ ” ، ” ۱۰ ” همیشه خروجی‌های فوق‌العاده‌ای داشته. اجازه بدین مداد رو برداشته، یه لوگوی خوب فرمولش است. این ترکیب بازیکنان فوتبال نیست. این فرمول لوگوی خوبه. یعنی چی؟

فرمول ” ۲ ” ، ” ۵ ” ، ” ۱۰ “

از دو شروع می‌کنم، یک لوگوی خوب دست کم باید دو تا از ویژگی‌های بیزینس شما رو نمایان سازه، دست کم، یعنی چی؟ فکر کنین شما شغلتون فروش این وسیله است که به آن میگن قلاب ماهیگیری به عنوان مثال دارم میگم.

 

دارم مثال میزنم که واضح باشه برای همه، یک قلاب یه نخ داره، یه گره داره و یه خمیدگی در پایینش. وقتی می‌خواید برای بیزینستون لوگو طراحی کنید باید یکی از ویژگی‌هایی که داخل عنصر اصلی بیزینس شماست، یکی یا دو تا دست کم دو تا رو، تو کارتون استفاده کنید. یعنی حتماً باید یه خمیدگی یا یه سر قلاب باشه که در دوره لوگو‌هایی که پول ساز هستند نمونه های واقعی‌تر و ملموس‌تر می زنم، چون آنجا وقت بیشتر است. حالا مثالی که من می زنم میگم مثلاً به ۴ نفر نشون دادید و باید لوگوتون رو دست کم دو یا سه نفر متوجه بشن که این لوگو برا بیزینس شماست.

خوب فرمول” ۵ ” چیه دوستان؟ ۵ به ما چی میگه؟ پس دو شد دست کم دو تا از ویژگی های بیزینس شما حالا یه مثال دیگری که براتون بزنم که اتفاقاً چند وقت پیش هم پیاده سازیش کرده‌ام. یه شخصی بود که لوستر فروشی داشت تو بازار تهران و یه لوگو میخواست که ترکیبی از دو حرف انگلیسی بود که دومین حرفش جی (g) بود که من این جی رو براش آوردم و ترکیب کردم با اون حرف اول که میخواست که هم دوست داشت اسم باشه. هم نوشتاری باشه و هم تصویری. ترکیب کردن با یه لامپ که کارش هم که لوستر فروشی بود که کاملاً به اون می‌خورد. فوق‌العاده هم راضی بود و فکر می‌کنم دیروز صبح هم بود که لوگوش رفت روی تابلو مغازش.

پس این خیلی مهمه دوستان، دو تا از ویژگی های یک بیزینس باید تو کار باشه.

اما ” ۵ ” چیه؟ دست کم” ۵ ” ساعت تفکر پشت لوگو باید باشه، در بدترین حالت دست کم ۵ ساعت تفکر منظم و به هم چسبیده. یعنی شما ۵ ساعت بشینین و در رابطه با یه لوگو تفکر کنین. تفکر و تلاش اما تلاش برای چی؟ کجا تفکر کنیم؟ داخل ذهنمون فقط؟ خیر به هیچ عنوان داخل ذهنمون نباید تفکر کنیم.

تفکری که تو ذهنمون انجام بشه، وقتی که برنامه ها ذهنی نوشته بشه، چه حالا در مورد یه لوگو تفکر کنین تفاوتی نمیکنه. تفاوت تفکر هایی که فقط داخل ذهن انجام بشه یک تفکر بی پایه است که اصلاً ماندگار نیست. چون ذهن ما قابلیت ذخیره شش بخش رو داره. یعنی مثلاً شما میاید به بخش اول فکر می‌کنید، همینگونه تا ششم ادامه می‌دهید و وقتی میاید به بخش هفتم و شروع به تفکر کردن می‌کنید، بخش اول شروع به حذف شدن میشه، میرین رو بخش هشتم و شروع به تفکر کردن می‌کنید، بخش دوم حذف میشه. چون ذهن ما قابلیت ذخیره کردن شش بخش رو تو لایو به صورت زنده داره. به همین دلیل تفکری که فقط در ذهن به چرخه ناپایداره و فقط انرژی می‌گیره.

تفکر اصل، تفکریه که روی کاغذ باشه که وصل می کنه ما رو به ده. یعنی چی؟ ۵ ساعت تفکر برای طراحی یک لوگو لازمه. همین جا میشه این نوید رو بدم که شما اگر طراح لوگو هستین و علاقه مند هستین به این حوزه وارد بشین، به یکی از پولساز ترین رشته ها وارد شدین. چون این بیزینس می تونه شما رو با ۵ ساعت فکر کردن واقعی در مورد یک نشانه یا آرم یا لوگو ثروتمند کنه.

تو ماه اگر ۱۰ تا لوگو بزنید میانگین ۲ میلیون تومان، خوب هم بازاریابی کنید، این هم هست چون هستن افرادی که یه لوگو دیزاینر هستن اما نمونه کارهاشون هم خوبه اما بازاریابی به شدت ضعیفی دارن که اتفاقاً داخل بخش آموزش لوگوهایی که پول ساز هستند، ما یک بخشی را اختصاص دادیم به بخش بازاریابی یک آرم یا یک لوگو خوب. پس تفکر باید روی کاغذ باشه.

این ده چیست؟ وقتی روی کاغذ در رابطه با لوگو فکر می‌کنید دست کم در بدترین حالت باید ده تا اتود بزنید حتما در رابطه با لوگویی که کار میکنید، این بدترین حالته. یعنی اول به سراغ نرم افزار به هیچ وجه نرین. نرم‌افزار هرچقدر هم در اون حرفه‌ای باشین، نمی‌تونین اونقدر نرم و خوب به شما خروجی بده. پس حتماً یک مداد یا یک این وسایلی که شما برای کار باید تهیه کنید مثلا یک برگ پوستی هم می تواند باشد.

حال در بخش های بعدی هم به شما میگم دقیقاً از این و کاغذ پوستی چه استفاده هایی میشود. حالا توضیح می‌دهم به شما دوستان دست کم ده تا اتود باید از یک لوگو بزنید. این در بدترین حالت است. من لوگوهایی را داشتم در نمونه کارهام که روی A3 شاید نزدیک به ۱۶ تا برگه A3 بود که بر روی هر کدومشون من شاید نزدیک به ۳۰ تا اتود زدم. خوب پروژه شیرینی هم بود از لحاظ مالی، می ارزید اینقدر روش کار کرد ولی خوب تا حرفه‌ای نشین از این پروژه های شیرین زیاد خبری نیست.

در رابطه با نمونه کار من یک نکته به شما بگویم که در اسلایدها نیست، اما موضوع مهمی است. دوستان بحث طراحی لوگو بحث پیچیده‌ای هستش و علت اینکه گرون هم هست و جزو اون دسته‌ای که ما دیزاینر ها کار می‌کنیم، لوگو یکی از محصولات گرون محسوب میشه. علتش اینه که پیچیده هستش. نیاز به تفکر داره، نیاز به تجربه داره، نیاز به آموزش داره و یک لوگو دیزاینر خوب میشه فهمید که ماه‌ها یا سالها تلاش کرده که به این سطح برسه. پس میشه این نتیجه رو گرفت که نیاز نیست شما به عنوان مثال مثلاً صد تا نمونه کار فوق العاده داشته باشین، تا به شما پروژه‌های خوب و شیرین بخوره. اصلاً این رو بریزید دور. ما نیاز نداریم که صدها نمونه کار داشته باشیم.

من در حال حاضر شخصی رو می شناسم که از طریق اینستاگرام یک گردش مالی حدود ۱۷ میلیون تو ماه رو ایجاد کرده و کل نمونه کارهایی که خودش طراحی کرده اینها رو اومده به شکل های مختلف در پیج گذاشته یا روی برگه چاپ کرده و کل نمونه کارهای پیج اینستاگرامش کلا ۷ تا یا شش تا حالا دقیقا یادم نیست.

من نمیگم که ۶ یا ۷ لوگوی خفن داشته باشین. شما تلاش کنید که یه لوگوی خفن از خود به جای بگذارین که پشت اون نمونه کار، این فرمول ما باشه. حالا هر چه بیشتر این اعداد رو بالاتر ببرین، کار بهتر میشه. نمیخوام خیلی ایده آل‌گرتون بکنم و بگم که حتما خیلی باید بیشتر از این باشه. نه این برای خودش یه سمیه که باعث عدم موفقیت میشه. اگر نمی‌دونید ایده آل گرایی چیه، ایده آل گرایی یعنی اینکه شما همه کارهااتون در حد عالی باشه و شاید هم فوق العاده و برای اینکه دوست داری کارت فوق العاده باشه همین نمی‌گذاره شما به اون هدف که می‌خواین برسین. برای همین ممکنه ایده آل گر باشین. حالا اگر یه هنرمند واقعی باشین حتما ایده آل گرا هستین ولی خوب باید به این شکل پیش برین که بیاین ایده آل گراییتون رو از بین ببرید و یک نمونه کار تولید کنید.

من همیشه میگم اینکه فکر کنید جلوتون یه نشونه هست و شما یه تیر و کمون دارین و می خواین بزنین وسط این نشونه. تیر و کمون رو میکشین عقب. به نظر شما چطور باید بزنید به وسط اون نشونه؟ افراد دو دسته میشن.

انواع افراد از نوع شخصیتی

۱) ایده آل گرا: ایده آل ها سعی میکنن زوم کنن روی وسط اون نشونه و بهترین نشونه گیری رو داشته باشن و بزنن و اونقدر سعی میکنن زومشون عالی و فوق العاده باشه که دستشون خسته میشه و کلاً از تیر زدن منصرف میشن و میرن سراغ یه کار دیگه

۲) کسی که ایده آل گرا نیست: این شخص خودش رو کنترل کرده یا ذاتا ایده آل گرا نیست. اول تیر و کمون رو برداشته که این تفکر یه دیزاینر موفقه، تیر و کمون رو برداشته، نشونه گرفته و به سمت هدف یه تیر می زنه که ببینه چقدر باد میاد، دستش چقدر جو و توانایی داره، چقدر فاصله داره با آن نشونه‌ای که اونجاست و بعد بعدی رو می‌زنه و اونقدر میزنه تا به هدف بخوره.

شما هم می تونین تست کنید، هی تست کرده و بهترین نمونه کارتون رو منتشر کنید. مطمئن باشین که به سمت شما هم میان.

انواع لوگو

خوب دوستان انواع لوگو، به طور کل ما دو مدل لوگو داریم ۱) لوگوی نوشتاری و ۲) لوگوی تصویری

درصد خیلی زیادی از بازار خواهان لوگوی نوشتاری هستن با تجربیاتی که داشتم و به من ثابت شده است. دوستان این اطلاعاتی که به شما میدم هیچ جایی نوشته نشده، واقعاً هیچ جا نوشته نشده. علت اینکه اصلا این قدر این آموزش طول کشید تا ضبط کنم این بود که باید اطلاعات داخل ذهنم رو خارج می‌کردم، استخراج می‌کردم و سرفصل بندی می کردم. اینها خیلی زمان برد.

در ایران که به این شکل است حالا. در خارج از ایران می خوندم این گونه نبود، به این شدت و مثل ایران نبود. افراد، بیشتر خواهان لوگوی نوشتاری هستن. یعنی اگر می‌خوان لوگوشون تصویری باشه دوست دارن که داخل تصویرشون هم نوشته داشته باشه و هم کار شده باشد. این درصد بالایی از بازار رو تشکیل داده که این می تونه یه خبر خوب برای شما باشه که می خواید شروع کنین. چون لوگوی نوشتاری در بحث قدمت ایران، خیلی سال چند هزار سال‌ میشه گفت که بر روی آن کار میشه و از اول کار شده است. اجداد ما خیلی بیشتر از ما روی این موضوع کار کرده اند. جلوتر به شما میگم که دست ما خیلی توی این موضوع بازتره. فرمت های آماده به شدت زیادی داریم و شما می تونید در اون فرمت ها شروع کنید به کار کردن.

بحث لوگوهای تصویری هم هست که حالا توی پارت دوم به شما یاد خواهم داد. چگونه از فرمول ایمیج پین یه آبجکت رو به چند تا اتود تصویری خوب تبدیل و یکیش رو انتخاب کنید و نرم افزارهایی رو که به شما یاد می‌دهم نرم افزار ایلوستریتور است که هر جا تحقیق کنید، با کوچکترین تحقیقی متوجه میشید که بهترین نرم افزار حال حاضر در جهان است که با آن لوگو طراحی می‌کنند. ما یه دوره هم داریم به اسم دوره متخصص ایلستریتور تو وبسایت دیلاین که در اون این نرم افزار را به طور کامل آموزش میدم. این هم بحث لوگو تصویری.

لوگوی نوشتاری

بحث لوگوی نوشتاری یک بحث عجیب توی ایرانه. چون همونطور که تو ایران مشاهده میکنید ما از سالها پیش در ایران، اجداد ما در زمینه نوشته و تایپوگرافی کارهای بسیاری کرده اند و ما به شدت انواع خطوط رو داریم که می‌تونیم اونها رو تبدیل کنیم به یک لوگوی نوشتاری. یعنی چی؟

یک مثال برا شما میزنم که ما برای لوگوی نوشتاری چهار دسته داریم که یکی از آن دسته ها، دسته لوگوی سنتی است. لوگوی سنتی به تنهایی، شامل ۹ بخش می شود. یعنی شما می‌خواهید بنویسید دیلاین و دیلاین رو وارد بخش سنتی کنید، همین‌جا شما ۹ خروجی دارید. چون ماه ۹ خط داریم، البته بعضی هایش یکی اند اما باز میشه خروجی خاصی گرفت. مثلاً نستعلیق خودش دو تاست، کوفی تعداد زیادی از کوفی ها رو داریم و به این که اینجا می بینید ختم نمی شود. خیلی گسترده تر است.

 

اگر بخواید بر روی اون مانور بدید، بحث لوگوی سنتی هست که می تونید همون شروع کار، خروجی فوق العاده ای بگیرید و همون طور که می بینید ما میتونیم ترکیبی از این لوگوها را و این خط ها را یک به یک به نوعی لوگوی نوشتاری در بیاریم. ترکیبی از دو تا سه تا خط. ما هم در شروع کار می‌توانیم ۵۰ تا ۶۰ تا خروجی از یک نوشته به طور مثال دیلاین در بیاوریم.

یک مثال برایتان بزنم تا حرف من را بهتر متوجه بشین. ببینید دوستان این مثال رو من یکی از دوستانم یاد گرفتم که به نظرم مثال جالبی اومد که می خواستم برای شما هم توضیح بدم. به عنوان مثال ما در اینجا دو تا نوشته داریم: مهر و مهر این مهر

 

این مهر و این هم مهر است که مهر نستعلیق است. لوگو هر دو از بخش سنتی گرفته شده است. این مهری رو که اینجا می بینید، رنگ داخلش رو حذف کنید و به اون یه حاشیه بدید. یعنی فقط حاشیه اش باشه. این مثال من رو بچه هایی که در زمینه هنر فعالیت دارن، مثال من رو متوجه میشن. بعد این رو ببرید داخل پرسپکتیو. دقیقاً همچین چیزی به ما میده که لوگوی معروفی هم هست.

اما در ادامه هم تک تک دوستانی که این لوگوها رو طراحی کردن، که از دوستان بنده هم هستن به شما معرفی میکنم که با پیج اینستاشون هم آشنا بشین و نمونه کارهاشون رو دنبال کنید و از اونها ایده‌های خیلی خوبی می تونید بگیرید.

که این مهر است که برای یه چاپخونه هم است. دقیقا همان خط نستعلیق که رفته داخل پرسپکتیو. کسی که میخواست این رو طراحی کنه، اگر خط رو نمی شناخت نمی‌تونست طراحی کنه. به هیچ وجه چون خطهای سنتی را می‌شناسه، تونسته داخل لوگوش از خط سنتی ما استفاده کنه. برای مثال خبرگزاری مهر که شما نگاه کنید از یه فرمولی استفاده شده که در دوره لوگوهایی که پول ساز هستند در اون اشاره می‌کنیم و با هم انجامش میدیم.

 

این دقیقا از این ” ه ” استفاده شده است فقط با این تفاوت که این” ه ” به این شکل درآمده است است و این” میم ” هم قرین شده و مثلا شما میخواید روی یه خط کار کنید. در رابطه با این خط میتونید ایده‌اش رو از این خط‌ها بگیرید. هر کدام رو از خطی بگیرید. این یعنی ترکیبی از چند خط. پس خیلی مهمه که ما بشناسیم حروف سنتی.

لوگوهای تصویری

لوگوی تصویری یا آیکون ها دنیای پیچیده تری هستند و فرمول های خیلی زیادی دارن که می‌تونن از اون استفاده کرد. کلا به این شکله که شما میاید و می خواید لوگوی تصویری طراحی کنید. یه آبجکت رو در نظر می‌گیرین. مثلاً این کوه رو در نظر می‌گیرید، بعد اون رو وارد فرمولهای لوگوی تصویری می‌کنید.

از اون کوه به شکل‌های مختلف خروجی می‌گیرید که هر کدوم از این خروجی‌ها می تونه یه لوگو باشه یا نمونه کار برا کارفرما. کارفرما ببینه و بر اساس سلیقه خودش یکی رو انتخاب کنه. حالا فرمولی که من میخوام به شما یاد بدم یک فرمولیه که تو سطح اینترنت هم اتفاقاً دیدم آموزشی از آن رو. اما خیلی پراکنده بود و کسی کامل اون رو توضیح نداده که چه فرمولیه و من اون رو مقداری تغییرش دادم و یک سبکی رو به وجود آوردم که اسمش رو گذاشتم ایمیج پین که خودم سال ها دارم از این روش استفاده می کنم. فقط قبل از این آموزش هیچ اسمی نداشت، در این آموزش تصمیم گرفتم که یه اسم براش بذارم و از تجربیات خودم به شما بگم که دوستان از این سبک هم می‌توان استفاده کنید. حدود یک چیزی در همین اشکال در می آید.

وقتی ایمیج پین را استفاده کنید، اولین نکته اینه که نیاز نیست نقاشیتون خوب باشه. دوستان اگه میخواستین تو ده سال گذشته یا ۱۵ سال گذشته زندگی کنین، شکر کنید حتماً خدا رو که در همچین زمانی دارید زندگی می‌کنید. چراکه قبلا این تصور بود که نقاشی شما باید خیلی خوب بود تا بتونید یه لوگوی خوبی در بیارید.

چون هنوز هم داریم افرادی که اینگونه فکر میکنن، مخصوصا اگه تو کار چاپ بوده باشین، البته من تجربیات چاپی که دارم تو دفاتر تو شیراز، تو اصفهان، تو کیش که اونجا خوشبختانه افرادی بودن، مخصوصاً تو اصفهان و کیش، که ذهن باز داشتن و قدیمی فکر نمی‌کردن. کسایی که هم تو کار چاپ هستن متوجه میشن من چی میگم. مثلا طرف میاد دوست داره لوگوش دفتر نقاشی باشه.

لوگو خوب ولی در حال حاضر مد و اکثر سلیقه ها به این شکله که دوست دارن مینیمال براشون طراحی بشه. مینیمال یعنی چی اونوقت؟ مینیمال یعنی ساده، ساده‌ای که ساده لوحانه نباشه. ساده‌ای که همون تفکراتی که به شما گفتم و همون اتودهایی که به شما گفتم رو داشته باشه. دوستان برا اتود زدن برا مشتری، دست و دلباز باشین. چون من بعضی ها رو دیدم که وقتی اتود می زنن، حالشون بد میشه، حس می‌کنن دارن مثلاً مشتری داره از اونها بیگاری می کشه. نه دوستان، دست و دلباز باشین و تا جایی که می‌تونید براشون اتود بزنید. قطعاً مشتری که ببینه شما چقدر دارید براش تلاش می‌کنید، بارها برا من پیش اومده که مثلاً یه قرارداد یک و نیم میلیونی یا ۲ میلیونی بستم، که مشتری خیلی بیشتر هم داده، خیلی بیشتر که اصلاً در قرارداد نبوده.

پس این میشه لوگوی تصویری که من این رو احتمالاً یا در جلسه دوم یا سوم به شما میگم. دو حالت هم داره که به شما میگم چگونه هستش و چگونه پیاده سازی کنید. حالا همانطور که می بینید این بحث پیاده سازیشه که این دو تا طرح، با نرم‌افزار خوب هم پیاده سازی شده است و به این شکل مشاهده می‌کنین.

 

فرمولِ نوشت

خوب دوستان بریم سراغ آخرین اسلاید فرمول نوشت. فرمول نوشت چه میگه؟ قبل از اینکه به سمت فرمول نوشت بریم، دوستان دوره لوگوهایی که پول ساز هستند، یه زیر مجموعه داره به اسم دیباچیِ لوگوهایی که پول ساز هستند، که در دیباچه لوگوهایی که پول ساز هستند ما میاییم به شکل سریع و کلی چند تا فرمول و چند تا تکنیک پیاده سازی تو نرم‌افزار رو آموزش میدیم که شما بتونید اونجا اگه وقت ندارین و دوست دارید خیلی کلی یاد بگیرید، بیایید و اونجا و اون رو استفاده کنید.

پس وقتی این پارت “۱ ” ،” ۲ ” و” ۳ ” تموم شد، بهتره اول دیباچه رو استارت بزنید و بعد برید سراغ لوگو هایی که پول ساز هستند. یا اگه وقت کافی دارین، بهتره که اول برید سراغ لوگوهایی که پول ساز هستند و از اون استارت بزنید و این رو حتماً باید به شما می‌گفتم تا دچار سردرگمی نشین.

بحث فرمول نوشت خوب دوستان، اینجا فرمولی داریم به اسم فرمول نوشت. فرمول نوشت چی میگه؟ این فرمول رو من خودم به وجود آوردم و بیشتر علتش این بوده که بتونم کامل به شما توضیح بدم که چند دسته لوگو داریم. به شکل کلی لوگوی تصویری را می‌خوام به شما توضیح بدم که در این ۴ تا فرمول جا می‌شوند.

” نون ” میشه نماد، ” واو ” میشه واقعی، ” شین ” میشه شکل، ” ت ” میشه تشبیه و دو تا نکته خیلی مهمی که راجب این لوگوها هست، اینه که مرز بین این فرمول ها، بین این مدل لوگو ها خیلی به هم نزدیکه. یعنی تقریباً باید چند مدل دیده باشید از هر کدوم و بیزینس‌ها رو بهتر بشناسید تا بتونید متوجه بشید که لوگوی مثلاً این بیزینس کدومه؟ نماده، شکله، تشبیه هستش، جزو لوگو های واقعی محسوب میشه؟ کدومه؟

مرز خیلی نزدیکه. اصلاً یکی از تمارینی که ما تو دوره لوگوهایی که پول ساز هستند داریم، همینه که به اون شخص میگیم برو از هر کدوم ۲۰ تا ۳۰ تا پیدا کنه و توضیح بده که چرا جزو اون فرمول هاست. نکته دوم در رابطه با این فرمول که کُل دسته لوگو ها رو هم شامل میشه اینه که بریم جلوتر و توضیح می دهم چرا که باید مثالی بزنم.

۱) حرف اولِ نوشت ” نون “

دسته اول می شود نماد. میشود ” نون ” نوشتنه ما. نماد ها چی هستن؟ نمادها لوگو هایی هستن که در اونها از نمادها و طرح‌های معروف استفاده شده. یعنی چی؟ فکر کنید این کبوتر باید برای شما آشنا باشه.

 

این کبوتر همون کبوتر نماد صلحه که یک زیتون هم در دهانش گرفته و پرواز میکنه. آن شخصی که طراح لوگو بوده، اومده و از این کبوترها استفاده کرده که نماد صلح کردن را نشان میده با استفاده از این شکلی که اینجا کشیده است. پس در دسته اول جا می‌گیرن که در اون‌ها از نمادهای معروف استفاده میشه. پس نماد شد لوگوهایی که از نمادهای معروف در اون استفاده شده باشه. مثل همین کبوتر، اون برگ زیتون مثل نماد لوگوی جنسیت مرد و زن.

اینها نمادهایی هستن که ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد اینها رو به یه معنی می‌شناسن. مانند نماد دو تا مار که در اکثر مراکز بهداشتی استفاده میشه. وقتی از اون نمادهای معروف استفاده کنیم لوگوی ما جزو دسته اول محسوب میشه. و تقریباً برای لوگو های بین المللی این نمادها استفاده میشه.

۲) حرف دومِ نوشت ” واو “

دسته دوم واقعی، مثالی که برای شما میزنم این نماد توییتر است.

فکر میکنید نماد توییتر نیست و لوگوی یه پرنده فروشیه دوستان، خوب اگه یه پرنده فروش براش همچین لوگویی رو بزنیم جزو دسته لوگوهای واقعی محسوب میشه. لوگو های واقعی چه دسته‌ای هستن. مثلاً برای کسی که کتابخانه داره از کتاب در اون لوگو استفاده می‌کنیم، برای کسی که لاستیک فروشی داره به عنوان مثال از لاستیک استفاده می‌کنیم، برا کسی که ماشین فروشی داره، از خود ماشین استفاده می‌کنیم، برای کسی که آبمیوه فروشی داره از خود میوه استفاده می‌کنیم. این‌ها میره جزو دسته دوم که واقعی هستند. نکته دوم اینجاست که میخواستم همون اول به شما بگم اینجا گفتم که باید بیزینس رو بشناسید و بعد بگید که این لوگو جزو دسته یک یا دو است و یا سه و اگه بخوایم بگیم این برای توییتره دیگه جزو دسته دوم نیست و جزو دسته چهارم ما یعنی تشبیه هست. اگر ما این صفحه رو جدا کنیم و بیاریم بذارم اینجا بخواهم توضیح بدهم می‌گویم که توییتر یک شبکه اجتماعی است که کاربران زیادی داره و چون کاربران متن‌های کوتاهی می‌ذارن، توییتر اومده و اونها رو به گنجشک هایی که جیک جیک می‌کنن. برای همین از آن تشبیه استفاده کرده و این لوگو رو برای این بیزینس انتخاب کرده است.

پس باید یادتون باشه برای تشبیه مطمئن بشین که اون بیزینس برای چیه؟ و اگر با بیزینس متفاوت باشه تشخیص شما هم متفاوت خواهد بود.

۳) حرف سومِ نوشت ” شکل “

دسته سوم لوگوها، دسته لوگو هایی هستن که بیشتر از اشکال هندسی در اون استفاده میشه و اون اشکال هندسی هم قابل دفاع هستن و نه الزاماً بیایم و از چند شکل هندسی استفاده کنیم که هیچ توضیحی نیز نداشته باشه. ببینید دوستان، تو این دوره داریم درباره لوگوهای صحبت می‌کنیم که رقم هاش میلیونی هست. راجب لوگوهایی که مثلاً ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی هستند صحبت نمی‌کنیم. ما راجب لوگوهای رقم بالا صحبت می‌کنیم. از چیزهایی که دارید یاد می‌گیرید رو به خوبی استفاده کنید.

راجب بهش فکر نکنید که فلانی اگه فروشگاه داره یا فلانی اگه مثلاً بقالی داره، اون چه لوگویه که استفاده کرده. نه اونها نهایتا یا چاپخونه براشون لوگو زده. چاپخونه هم لوگوهایی که میزنه، از زیان‌‎های هستش که به دیزاینرها می‌زنه. مثلاً برای لوگو چقدر می گیرن خوب باشه؟ مثلاً آخرین قیمتی که دارم برای چاپ همین ها بود که رفتم پیش یکی از دوستان گفتم برای این لوگو چقدر گرفتی؟ جواب داد ماشینش رو که از سایت فری پیک ( freepic.com ) دانلود کردم و این چرخ هاش رو هم که از فلان سایت دانلود کردم و به هم چسبوندم و ۶۰ هزار تومان گرفتم.

اما ما داریم راجب لوگوهای میلیونی صحبت می‌کنیم و راجب لوگوهای مختصر و مفید که با ۱۰۰ تومن و ۲۰۰ تومن طراحی میشن، صحبت نمی‌کنیم. پس این هم میشه لوگوهای شکلی که بیشتر از اشکال هندسی در اونها استفاده شده است.

۴) حرف چهارمِ نوشت ” ت “

تشبیه که هم برای شما توضیح داده‌ام مثلاً یک باشگاه میخواد قدرت بازیکنانش رو تشبیه کنه به یه عقاب و میاد از یه عقاب با سبکِ لاین که این ثبت لاین است و تقریبا تمام لوگو های جدید من در این سبک در آوردم. سبک لاین می‌خواد توضیح بده و بازیکنانش رو به این عقاب تشویق کنه. پس این هم شد تشبیه

خوب دوستان اسلاید ها تمام شد و بریم بخش دوم مرسی از توجهتون

منتظر قسمت دوم باشید …

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید