بلاگ

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو

 

* سری مجموعهٔ آموزش طراحی لوگو *

کاربرد روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو چیست؟

به سری مجموعهٔ آموزش طراحی لوگو خوش‌آمدید.

در این مقاله به بحث روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو می‌پردازم که موضوع بسیار مهمی در طراحی لوگو است.

این مقاله می‌تواند به طراحان و حتی صاحبان کسب‌وکار که درصدد انتخاب رنگ در طراحی لوگو و برندینگ بیزینس خود هستند کمک کند تا بهترین رنگ را برای لوگو خود انتخاب کنند.

در این مقاله به تأثیرات هر رنگ به‌صورت مجزا، بر اساس روانشناسی رنگ بر ذهن افراد پرداخته‌شده و می‌تواند راهنمای کاملی برای انتخاب رنگ در طراحی لوگو مناسب باشد.

در این مقاله، اینکه هر رنگ چه پیامی را در بردارد و به ذهن انسان چه حس و احساساتی را منتقل می‌کند، و چه صفات و ویژگی‌هایی را می‌توان با رنگ‌ها بیان کرد و یا برجسته‌تر نمایش داد، و چطور ماهیت و شخصیت برند را تقویت کرد و به‌طور کل کاربرد رنگ‌ها در طراحی لوگو به چه صورت است را موردبررسی قرار داده‌ایم.

درک روانشناسی رنگ‌ها، در طراحی لوگوی تأثیرگذار، بسیار حیاتی است.

 

انتخاب رنگ در طراحی لوگو

رنگ‌ها می‌توانند احساسات متفاوتی را در بیننده القا کنند حتی می‌توانند بیننده را ترغیب به خرید کردن کنند یا اینکه احساس اعتماد و اطمینان به شخص بدهند یا حس سرد بودن یا گرم بودن را یا حس طراوت و طبیعی بودن را و حتی اشتها را تقویت کنند و بسیار تأثیرات مثبت و منفی دیگر و اینکه بین تنوع این ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوت کدام مناسب‌تر برای شخصیت و هویت نماد یک برند است، تصمیم هوشمندانه و زیرکانه یک طراح لوگو دانا است.

در ادامه مطلب سعی بر این شده که این انتخاب هوشمندانه را برای شما آسان‌تر کنیم.

انتخاب رنگ مناسب برای شخصیت یک برند

هر سازمان برای معرفی محصولات و خدمات و حوضهٔ کاری خود از عواملی نظیر نام، نماد و رنگ برای به نمایش گذاشتن برند خود استفاده می‌کند و چالش طراحان برای به نمایش گذاشتن این ویژگی‌ها برای مخاطبان، استفاده صحیح و بجای این عوامل است و همهٔ طراحان می‌دانند که موضوع روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو یک مسئلهٔ بسیار مهم در به تصویر کشیدن یک برند است.

رنگ در بیان اهداف سازمان و موقعیت شرکت و همین‌طور در نگرش و درک مخاطبِ هدف از سازمان، بسیار تأثیرگذار است و می‌توان فقط با استفاده از انتخاب صحیح رنگ لوگو و نماد شرکت پیام‌ها و اهداف و یا حوضهٔ محصولات آن شرکت را به مخاطبان منتقل کرد.

رنگ‌ها بهتر و آسان‌تر از نام‌ها یا علائم در ذهن ثبت می‌شوند و می‌توانند تمایلات و احساساتی دقیق و مشخص‌تر به ذهن منتقل کنند که حتی کلمات توان بیان آنها را به‌طور کامل ندارند.

درصورتی‌که اثر رنگ‌ها بر ذهن انسان و جوامع مختلف متفاوت است و تا حدودی نگرش حس رنگ در افراد مختلف فرق می‌کند اما تحقیقات نشان داده که تأثیر برخی از رنگ‌ها بر اساس روانشناسی رنگ، معانی یکسانی را به اکثریت انسان‌ها و در ناخودآگاه آنها القا می‌کند.

و نتیجهٔ تحقیقات نشان می‌دهند رنگ‌ها، شناسایی و به خاطر آوردن یک برند را بیشتر از هشتاد درصد بالا می‌برند و این‌یک آمار بسیار خوب و مناسب برای انتخاب رنگ در طراحی لوگو برای برند در روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو است و می‌تواند یک ابزار بسیار قوی روانشناسی در طراحی لوگو باشد.

انتخاب رنگ مناسب برای لوگو

از ویژگی‌های یک طراح قابل و حرفه‌ای و بااستعداد استفاده از دانش و تخصص و آگاهی روانشناسی رنگ در طراحی لوگو و انتخاب هوشمندانهٔ رنگ برای لوگو است.

بحث انتخاب رنگ در طراحی لوگو یک بحث سلیقه‌ای نیست!

و باید بر اساس علم و اصول روانشناسی رنگ برای یک لوگو انتخاب شود و انتخاب صحیح رنگ برای لوگو در برجسته‌سازی نقاط قوت کسب‌وکار و جذب مشتریان و مخاطبان هدف درست بسیار حائز اهمیت است و همین‌طور هم یک انتخاب اشتباه رنگ می‌تواند نتیجهٔ عکس بدهد و اهداف و شخصیت برند را تضعیف کند.

این رنگ‌ها هستند که به مخاطبان میگویند شخصیت یک برند را چگونه ببینند.

این‌گونه می‌توانیم به توانایی و قابلیت انتخاب رنگ مناسب در لوگو و کاربرد مهم و تأثیرگذار آن و اهمیت انتخاب رنگ در لوگو پی ببریم.

هدف این مقاله از روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو این است که به شما کمک کنیم بهترین انتخاب رنگ در طراحی لوگو خود داشته باشید.

 

دسته‌بندی رنگ‌ها ازنظر روانشناسی رنگ

رنگ‌ها ازنظر روانشناسی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند، رنگ گرم و رنگ‌های سرد و رنگ‌های خنثی. که هرکدام مفهوم کلی را منتقل می‌کند و همهٔ رنگ‌ها در این سه دسته جای می‌گیرند.

بحث رنگ‌ها به‌طور کل بحث پیچیده و متنوعی است که توضیح آن در این مطلب نمی‌گنجد و در مقالهٔ دیگری با موضوع رنگ‌شناسی در گرافیک به آن می‌پردازیم.

رنگ‌های گرم

به‌طورکلی رنگ‌هایی که در طیف قرمز و زرد قرار دارند به‌عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند این رنگ‌ها محرک سیستم عصبی مغز هستند و احساسات را تشدید می‌کنند و حس عشق، هیجان و در بعضی موارد عصبانیت و خشم را منتقل می‌کنند و فشارخون و سرعت نفس کشیدن و ضربان قلب را بالا می‌برند و حس گرما و حرارت را به بیننده القا می‌کند.

رنگ‌های سرد

طیف رنگ‌های آبی را رنگ‌های سرد نامیده‌اند این رنگ‌ها به‌طور کل اثرات منفعل بر مغز می‌گذارد و فشارخون و سرعت تنفس و ضربان قلب را پایین می‌آورند و حس آرامش، رضایت و خونسردی و گاهی اوقات بی‌تفاوتی و سردی را به بیننده القا می‌کنند.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی به رنگ‌های سفید و مشکی و خاکستری و ترکیب غالبی از آنها با بعضی رنگ‌های خالص میگویند. این رنگ‌ها خنثی بوده و آرام‌بخش و ملایم هستند.

حال به نکات جزئی‌تری در روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو می‌پردازیم و مفاهیم بعضی از رنگ‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز اشتها را تحریک می‌کند و بسیار اشتهاآور است رنگ ماجراجویی عشق و اشتیاق و شهوت است بسیار جلب‌توجه می‌کند و باعث آزاد شدن آدرنالین در خون می‌شود نماد انرژی است و عزت و بزرگی و قدرت را نشان می‌دهد میل و اشتیاق انسان را در همهٔ زمینه‌ها افزایش می‌دهد و انگیزه و شور و شوق برای انجام کارها را بالا می‌برد و همین‌طور نشانه توقف خطر یا فوریت و جنگ است و رنگ آتش و خون است.

این رنگ باعث هیجان می‌شود و انسان را وادار به شتاب‌زدگی می‌کند.

استفاده بیش‌ازحد از این رنگ باعث خستگی اضطراب و خشم و عصبانیت و کم‌حوصلگی می‌شود.

رنگ قرمز فشارخون را بالا می‌برد و همین‌طور سرعت تنفس و ضربان قلب را بالا می‌برد این رنگ انرژی‌زا است و هیجان‌آور و شادی‌آفرین است و انسان را وادار به فعالیت و حرکت می‌کند.

رنگ اصیل گل رز و نشانه عشق و محبت است.

این رنگ برای آقایان بسیار محبوب و پرطرفدار است.

اگر می‌خواهید یک لوگو پویا و جذاب داشته باشید که بسیار جلب‌توجه کند رنگ قرمز انتخاب مناسبی است.

لوگو های معروف قرمز


نماد رنگ قرمز:

هیجان، اقدام، ماجراجویی، عشق، شهوت، اشتیاق، اشتها و غذا، هوس ، آتش و خون، انرژی، جنگ، حمله، خطر، قدرت، عزت، بزرگی، میل و اشتیاق، نشانه توقف، رنگ اصیل رز، جاذبه جنسی، شور، حساسیت، اراده، خشم، شجاعت، مقاومت، سرعت، آرزو، تصمیم، انگیزه ، عصبانیت، دلیری، انعطاف، عمل، حرکت

 


روانشناسی رنگ آبی

آبی، رنگ آرام‌بخش آسمان و دریا و با همان مفاهیم خلوص و پاکی و آرامش و حس خنک بودن است.

رنگ آبی به خاطر حس اعتماد، اطمینان، صداقت و وفاداری، هوشمندی ، اقتدار، اعتمادبه‌نفس، قدرت و امنیت که به انسان القا می‌کند بسیار رنگ پرطرفدار و پرکاربرد و مشهور در طراحی لوگو است و یک رنگ سازمانی بسیار مطلوب به‌حساب می‌آید.

این رنگ به خاطر ویژگی‌های مفهومی که دارد ازجمله حرفه‌ای بودن، جدیت و اقتدار، محبوبیت بسیار زیادی در نهادهای دولتی و سازمان‌های مالی دارد.

البته در مواردی احساس یأس، ناامیدی و افسردگی هم می‌تواند منتقل کند.

آبی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در طراحی لوگو است و درصد بسیار زیادی از لوگوهای موفق از این رنگ بهره برده‌اند.

رنگ آبی فشارخون را پایین می‌آورد و باعث آهسته‌تر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب می‌شود و به همین دلیل باعث می‌شود فرد احساس آرامش و آسودگی کند.

این رنگ برای لوگوهایی که می‌خواهید این مفاهیم را به مخاطب القا کند بهترین گزینه است.

لوگوهای معروف آبی

نماد رنگ آبی:

آب، آرامش‌بخش، خلوص، آرامش، آزادی، آسودگی، تخیل، شهود، الهام، صداقت، وفاداری، اعتمادبه‌نفس، هوشمندی، آسمان و دریا، شادابی، حرفه‌ای، اقتدار، جدیت، موفقیت، قدرت، وقار، اعتماد، اطمینان، امنیت، دوستانه، در مواقعی یأس و افسردگی، بلوغ، وابستگی، خنک و سرد بودن، معتمد

 

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد، رنگ خورشید و آفتاب، گرما و انرژی است. احساس خوش‌بینی و خوشحالی، شادی و جنب‌وجوش به انسان می‌دهد.

این رنگ بسیار درخشان و روشن است و طلا را نیز در ذهن تداعی می‌کند و رنگ دیگر تحریک اشتها است.

از این رنگ برای علائم هشداردهنده و احتیاط نیز استفاده می‌شود.

باید در حد استفاده از این رنگ محتاطانه عمل کرد چون استفاده بیش‌ازحد از رنگ زرد باعث می‌شود احساس بی‌قراری، ترس و ناامنی، انزوا و بزدلی به انسان منتقل شود.

این رنگ غنی بسیار جلب‌توجه می‌کند و موجب افزایش خلاقیت و تمرکز و یادگیری می‌شود و همین‌طور فعالیت‌های ذهنی را افزایش می‌دهد.

برای کودکان و نوجوانان و دانش آموزان گزینهٔ مناسبی است.

طلوع خورشید، امیدواری و شادی، صمیمی و دوستانه بودن را تداعی می‌کند.

این رنگ ذهنیت راحتی و ارزانی را می‌دهد و برای لوگوی فروشگاهی با شعار ارزان‌قیمت بودن مناسب است.

مفهوم انرژی پاک و قدرتمند را می‌رساند و به همین دلیل برای لوگو شرکت‌هایی که مرتبط با انرژی و نیرو هستند نیز بسیار مناسب است.

لوگوهای معروف زرد

نماد رنگ زرد:

خوش‌بینی، گرما، انرژی، جنب‌وجوش، وضوح، روشنی، درخشان بودن ، جلب‌توجه، احتیاط، ترس، تحریک اشتها، آفتابی، دوستانه، جوانی، شادی، امید خلاقیت ، کنجکاوی، تمرکز، یادگیری، سرگرمی، بازیگوشی، ارزان بودن، توسعه، تشویق، محرک ، نیرو، راحتی

 

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش ترکیبی از رنگ قرمز و آبی است و ازنظر روانشناسی رنگ همان جذابیت و پویایی رنگ قرمز همراه با آرامش رنگ آبی را در خود داراست.

این رنگ فعالیت‌های مغزی که در رابطه با حل مشکلات است فعال می‌کند.

رنگ بنفش منحصربه‌فرد شیک و خاص و سلطنتی است و به مال و ثروت اشاره دارد برای محصولات لوکس و گران‌قیمت که می‌خواهید شیک بودن و ظرافت را منتقل کند بسیار مناسب است.

رنگ کلیسا و روحانیت و معنویت نیز شناخته می‌شود و بر کرامت و عقل و دانش دلالت دارد.

رنگ بنفش نماد نجابت وقار و جلال و جاه‌طلبی و قدرت است و همین‌طور نیز نماد عرفان و معنویت و توانگری و عظمت و عدالت است.

این رنگ سلطنتی برای محصولات جوانی و ضد پیری و برای محصولات زیبایی بسیار مناسب است چون حس جوانی و شور و شوق و شکوفایی و سرزندگی منتقل می‌کند و به زنانه بودن نیز معروف است.

به رنگ هنرمندان هم نامیده شده است.

این رنگ قوهٔ تخیل و رؤیاپردازی را فعال می‌کند و بسیار جذاب است.

در بعضی مواقع نشانه‌هایی همچون غرور و تکبر انزواطلبی و سردی و تسلیم و اندوه را به این رنگ نسبت می‌دهند.

همین‌طور برای لوگوهایی مرتبط با تکنولوژی و علم امور مالی و سلامتی رنگ مناسبی است.

لوگوهای معروف بنفش

نماد رنگ بنفش:

جذابیت، منحصربه‌فرد، باارزش، مقدس، روحانیت، نجابت، معنویت، عرفان، قدرت، جاه‌طلبی، شور و شوق، راز، عشق، توانگری ، خیال، سرزندگی، انرژی، پویایی، آرامش، شیک بودن، پیشرو، ظرافت، خرد، سلطنتی ، وقار، عظمت، خوش‌گذرانی، تخیل، تأثیرگذار، خلاقیت، خاص، لوکس، دانش، عقل، کرامت، احترام ، جلال، ثروت، مال، عدالت، فانتزی، رؤیایی، فراوانی، حق امتیاز، تسلیم، سردی، تکبر، غرور ، انزواطلبی، اندوه، هنرمند، جوانی، ضد پیری، زنانه، زیبایی، سلامت، شکوفایی، تکنولوژی ، علم، حل مشکلات

 

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز در ذهن یادآور فصل بهار و رشد و شکوفایی است.

نشانهٔ هوای پاک محیط‌زیست سالم وزندگی و باروری و امنیت و نوآوری و ابتکار است.

این رنگ که ترکیبی از آبی و زرد است حس آرامش آبی و همین‌طور خوش‌بینی زرد را یکجا در خود دارد.

همین‌طور سمبل پول و ثروت و دارایی و بانک است.

استفاده از این رنگ به خاطر اثرات تسکین‌دهنده و شفابخش آن بر بینایی انسان به‌عنوان رنگ زمینهٔ لوگو مناسب است.

از خصوصیات دیگر رنگ سبز می‌توان به صلح‌آمیز بودن، طراوت و پاک و سالم بودن و سلامتی و اعتماد اشاره کرد.

به انسان احساس امید و سخاوت، آرامش و اعتماد، صلح و تولد دوباره و قدرت مقابله با سختی‌ها را می‌دهد.

از این رنگ به‌عنوان یک رنگ مردانه هم می‌توان نام برد.

رنگ سبز برای برندهایی مرتبط با صنایع غذایی، محیط‌زیست و محصولات خانگی، امور مالی و تکنولوژی، محصولات گیاهی و سلامتی بسیار مناسب است.

این رنگ همچنین برای کسب‌وکارهایی که با درمان، سلامتی و محصولات ایمن، طبیعی و ارگانیک مرتبط است نیز گزینهٔ مناسبی است.

لوگوهای معروف سبز

نماد رنگ سبز:

بهار، شکوفایی، رشد، زندگی، طبیعت، نوآوری، ابتکار، امنیت، اعتماد، امید، گیاهی، طبیعی، ارگانیک، طراوت، محیط‌زیست و حیوانات، باروری، پرورش، پاک، سالم، بازیافت، پول، ثروت، بانک، فراوانی، شفابخش، آرام‌بخش، تسکین‌دهنده، پایداری، آرامش، صلح‌آمیز، تأثیر، هماهنگی، نگهداری، سلامتی، سخاوت، شفا، شادی‌آور، جوان‌سازی، محافظه‌کاری، رشک، حسادت، صلح، هارمونی، خوش‌شانسی، وفور نعمت، مردانگی، تعادل، کامیابی

 

روانشناسی رنگ نارنجی

نارنجی رنگ غروب خورشید، آتش و گرما و نشانهٔ فصل پاییز است.

همان‌طور که میدانید رنگ نارنجی در دستهٔ رنگ‌های گرم قرار دارد و با ترکیب جسارت قرمز و خوش‌بینی زرد یک رنگ جذاب و انرژی‌بخش را به وجود آورده است.

نارنجی نماد خلاقیت و شادی و حرکت و فعالیت است.

رنگ نارنجی، رنگ دیگر تحریک گرسنگی و اشتها نیز هست.

در بعضی موارد احساسات منفی مثل بی‌اعتمادی و فریب نیز انتقال می‌دهد.

این رنگ باعث تقویت حافظه، نیروی جنسی و سیستم ایمنی بدن می‌شود و فعالیت ذهنی را افزایش می‌دهد و باعث بالا رفتن اکسیژن مغز نیز می‌شود.

به خاطر ویژگی محرک و پرانرژی بودن رنگ نارنجی برای موضوعات ورزشی و ورزشکاران استفاده می‌شود.

این رنگ اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد و باعث اشتیاق و حس ماجراجویی در افراد می‌شود و همین‌طور باعث تحرک و اقدام به عمل می‌شود.

رنگ تعاملات و ارتباط اجتماعی و دوستی و محبت است و حس خلاقیت، جوانی و شور و شوق را منتقل می‌کند.

این رنگ نوآوری و تفکر مدرن، یکی از رنگ‌های پرکاربرد در طراحی گرافیک و بازاریابی است.

برای لوگوی شرکت‌هایی با شعار قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه و در دسترس بودن مناسب است و به خاطر حس شادی، خلاقیت، جنبش و بازیگوشی و لحظات خوش و جشن که منتقل می‌کند، برای لوگوهایی مرتبط با کودکان و نوجوانان گزینهٔ مناسبی است.

 

لوگوهای معروف نارنجی

نماد رنگ نارنجی:

خلاقیت، جوانی، شادی، محبت، اشتیاق، جذاب، گرما، درک، جنبش، هیجان ، شور و شوق، انرژی، امید، جشن، تحریک اشتها، تحرک، پویایی، پر توانی، نوآوری، ماجراجویی، سرگرم‌کننده، بازیگوشی، تفکر، مدرن، تفریح، رفتار و روش، مقرون‌به‌صرفه، دعوت ، فعالیت، ورزش، حاصلخیزی، کشاورزی، کسب تجربه، ساده زیستی، یادگیری، متعهد، دوستانه ، جسارت، لحظات خوش، خوش‌بینی، محرک، شعله‌وری، شیفتگی، عزت، قدرت، موفقیت، تشویق ، سلطه، اعتمادبه‌نفس، ارتباط، اجتماعی، شجاعت، واقعیت

 

 

روانشناسی رنگ سیاه

رنگ مشکی یا سیاه در دستهٔ رنگ‌های خنثی قرار دارد و نماد قدرت ثروت جدیت درایت و هوش و ناشناخته و رازآلود و مرموز بودن و عزاداری و مرگ است.

درست است که این رنگ با نشانه‌های منفی مثل مرگ و تباهی و انزوا عزاداری و افسردگی نیز شناخته‌شده است اما برای انتخاب رنگ در طراحی لوگو و ازنظر روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو یک رنگ بسیار ظریف و ساده و کامل است و نشانهٔ قاطعیت و حرفه‌ای بودن برند است و یکی از معتبرترین رنگ‌های سازمانی است.

هر لوگو حرفه‌ای باید قابلیت تک‌رنگ شدن را داشته باشد و بهتر است برای هر لوگو یک نسخهٔ سیاه‌وسفید نیز طراحی شود.

این رنگ باعث اعتمادبه‌نفس می‌شود و اگر می‌خواهید لوگویی که طراحی می‌کنید حس قدرت و اقتدار و سلطه و اطاعت و فرمان پذیری برای شخصیت برند منتقل کند، سیاه بهترین گزینه است.

یکی از جذاب‌ترین رنگ‌های مکمل برای ترکیب با سیاه رنگ سفید است.

نماد رنگ سیاه:

قدرت، ثروت، اقتدار، وقار ، پیچیدگی، مرموز، گمراه‌سازی، ظرافت، قاطعیت، بدی، مرگ، شرارت، تباهی، انزوا، افسردگی، معتبر، لوکس، مدرن، رسمی، اعتمادبه‌نفس، اطاعت، جدیت، جذابیت، جسورانه، پیروی، سلطه، فرمان پذیری، رمز و راز، فروتنی، پنهان‌کاری، سادگی، سنت‌گرایی، کامل، حرفه‌ای، ماهر، جاودان، همیشگی، خوش‌گذرانی، توانایی، هوشمندی، درایت، نازکی، تحریف، محرمانه، ناشناخته،

روانشناسی رنگ سفید

سفید رنگی خنثی است و نماد نور و روشنایی و خلوص و پاکی و تمیزی کمال و صلح است.

رنگ سفید نشانهٔ جوانی و کامل و  بی‌نقص و بی‌عیب بودن است و برای هر برندی مناسب است.

رنگ سفید باعث کاهش اشتها نیز می‌شود.

در طراحی لوگو استفاده از رنگ سفید باعث تمیز و منظم و ساده بودن طرح شما می‌شود و برای ساده‌تر نشان دادن لوگو بسیار رنگ مناسبی است.

برای طراحی لوگو سفید رنگ شما همیشه نیاز به یک رنگ دیگری برای زمینه یا میدان رنگی دارید تا لوگو بتواند در پس‌زمینه‌های سفید به خوبی دیده شود.

معمولاً برای لوگوهای سفید یک نسخهٔ رنگی و یک نسخهٔ سفید طراحی می‌شود که در همهٔ پس زمینه‌ها بتوان به خوبی از لوگو استفاده کرد.

این رنگ برای لوگوهایی با مضمون کارایی کامل و بهتر و مقرون‌به‌صرفه بودن و پاکیزه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

نماد رنگ سفید:

نور، درخشندگی، روشنایی، تمیزی، پاکی، سادگی، پاکیزگی، خلوص، کمال، ابتکار، نظم، آرامش، بی‌گناهی، صلح، آتش‌بس، جوان، مقرون‌به‌صرفه، برابری، خودکفایی، وحدت، تعادل، عدالت، کارایی، بی‌حوصلگی، کاهش اشتها، موفقیت، روحانی، عفت، معصومیت، شفافیت

 

روانشناسی رنگ خاکستری

رنگ خاکستری ترکیبی از رنگ‌های خنثی سفید و سیاه است و جزو دستهٔ رنگ‌های خنثی می‌باشد.

این رنگ می‌تواند عمیقاً بر روی رنگ‌های اطراف خود تأثیر بگذارد و تعادل برقرار کند اما نسبت به تیره‌تر بودن یا روشن‌تر بودن آن مفاهیم متفاوتی را منتقل می‌کند.

هر چه به سمت سیاه متمایل شود مرموزتر و هر جه به سفید متمایل باشد با ثبات‌تر است.

رنگ خاکستری به دلیل ظرافتی که دارد این قابلیت را دارد که بتوان هم برای نشان دادن قدرت هم برای نشان دادن ضعف از آن استفاده کرد.

استفاده ماهرانه از این رنگ می‌تواند مفاهیم پیچیدگی و جسارت و رسمیت و عقل و هوش و آرامش را منتقل کند.

رنگ خاکستری یک رنگ کلاسیک و جدی است و نشانهٔ پیری و کمبود انرژی و مرگ است.

این رنگ حس استقلال بی‌تفاوتی و بی‌طرفی و عدم وابستگی و رکود را منتقل می‌کند.

با احساسات اکثراً منفی که این رنگ منتقل می‌کند برای رنگ لوگو و شخصیت یک برند به‌تنهایی توصیه نمی‌شود مگر آنکه در شرایط خاص و برای پس‌زمینه یا ترکیب و ایجاد تعادل با رنگ‌های دیگر بکار گرفته شود.

و برای لوگو شرکت‌هایی مرتبط با تکنولوژی مد و محصولات مدرن و لوکس می‌تواند استفاده شود.

 

نماد رنگ خاکستری:

تعادل، اطمینان، خنثی، بی‌طرفی، خون سردی، عقل و هوش، آرام بودن، سازش، صرفه‌جویی، استقلال، اندوه، ناامیدی، افسردگی، خستگی، کلاسیک، مدرن، میانه ، جدی، رسمیت، پیری، مالیات، مرگ، اندوه، کمبود انرژی، رکود، انزوا، عدم وابستگی، کیفیت پایین

 

 

روانشناسی رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای نماد زمین و یادآور خاک است. و نشانهٔ طبیعت و حس آرامش و پایداری است.

این رنگ از ترکیب نارنجی و سیاه به‌دست می‌آید و درواقع سایه‌های تیره‌تر رنگ نارنجی است و نسبت به غلظت رنگ نارنجی آن جزو دستهٔ رنگ‌های گرم و هرچه به سیاه و تیرگی متمایل شود جزو دستهٔ رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرد.

قهوه‌ای متمایل به نارنجی می‌تواند باعث تحریک اشتها شود.

قهوه‌ای یک رنگ مردانه محسوب می‌شود و نشانهٔ زمخت بودن استقامت جدیت قدرت اطمینان اعتماد اعتبار و بلوغ است.

همین‌طور از ویژگی‌های منفی این رنگ نیز می‌توان به غم‌انگیز بودن بی‌حوصلگی و آلودگی اشاره کرد.

از خصوصیات دیگر روانشناسی رنگ قهوه‌ای می‌توان سالم بودن امنیت آرامش حمایت صداقت وفاداری کیفیت حساس بودن وحدت و یگانگی و سادگی را نام برد.

استفادهٔ هوشمندانه و صحیح از رنگ قهوه‌ای می‌تواند نتیجهٔ خارق‌العاده‌ای داشته باشد.

برای لوگو برندهایی مرتبط با ساخت‌وساز زندگی روستایی طبیعت حیوانات چوب چرم کشاورزی قهوه تغذیه سالم و محصولات ارگانیک مناسب است.

نماد رنگ قهوه‌ای:

خاک، زمین، طبیعت، مردانگی، جدیت، قدرت، استقامت، آرامش‌بخش، اعتماد، امنیت، پایداری، اطمینان، تعادل، وحدت، سادگی، یگانگی، تجربه، اعتبار، محافظه‌کار، گرما، دوستی، زمختی، قبیله‌ای، وفاداری، بدوی، غمگین، راحتی، بلوغ، سنگین بودن، بی‌حوصلگی، آلودگی،

 

استفاده از چندرنگ در یک لوگو

درست است که اصل لوگو به سادگی است و انتخاب یک رنگ یا حداکثر دو رنگ در یک لوگو اصالت و سادگی لوگو را نشان می‌دهد امّا لوگوهای معروف و بسیار موفق چندرنگی نیز وجود دارند.

از معروف‌ترین آنها می‌توان به لوگوهای گوگل، ebay  ، ویندوز و المپیک اشاره کرد.

 

لوگوهایی با ترکیب چندرنگ 

این لوگوها معمولاً محدودهٔ گسترده‌ای از محصولات و خدمات گوناگون را ارائه می‌دهند و چندرنگ بودن آن به تنوع و گستردگی خدماتشان اشاره دارد.

انتخاب دو یا سه یا حتی چهار رنگ برای نشان دادن تنوع محصولات و خدمات برای لوگو بسیار جذاب و منحصربه‌فرد می‌تواند جلوه کند و این امر مستلزم جسارت و هوشمندی طراح است.

حرف آخر

مطالبی که در این مقاله برای روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو گفته شد، مسائل کلی دربارهٔ روانشناسی رنگ‌ها و انتخاب رنگ مناسب برای لوگو است.

مفاهیم و انتقالات رنگ‌ها نسبت به تیرگی و روشنی رنگ‌ها و مقدار و اندازهٔ رنگ در لوگوهای تصویری و نوشتاری متغیر است و می‌تواند معانی و مفاهیم متفاوتی منتقل کند.

و یک “نکتهٔ مهم” اینکه در هر فرهنگ و کشوری، معنی و مفهوم گوناگون و متفاوتی، از رنگ‌ها در ذهن انسان‌ها تداعی می‌شود

و لازمهٔ انتخاب مناسب رنگ، برای شخصیت یک برند، اطلاعات کافی داشتن در مورد فرهنگ آن کشور است تا بتوانید یک لوگوی حرفه‌ای، بی‌نقص و تأثیرگذار متناسب با نیاز مشتری خلق کنید.

امیدوارم توانسته باشم مطلب مفیدی در رابطه با کاربرد روانشناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو و تأثیر آن بر مخاطب قرار داده باشم و به دیزاینر ها درزمینهٔ انتخاب رنگ در طراحی لوگو کمک کرده باشم.

شما هم می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در رابطه با موضوع “انتخاب رنگ لوگو” در این صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید