بلاگ

آموزش طراحی لوگو – پکیج طراحی لوگو

آموزش طراحی لوگو

به آموزش طراحی لوگو رایگان وب‌سایت دیلاین گرافیک خوش‌آمدید.

حتما قبل از شروع آموزش در انتهای صفحه ایمیل خود را وارد کنید تا فایل های مورد نیاز برای تمریــــــــــــــــــــن شما ارسال شود!

ویدیوهای اصلی دوره شامل ۳ بخش است که اگر کمی اسکرول کنید و پایین تر بروید آن را مشاهده می کنید!

نتیجه این آموزش:

ما در این آموزش قصد داریم به اصول طراحی لوگو و آرم بپردازیم نه اینکه صرفاً به شما یاد دهیم چند لوگو آماده را باز طراحی کنید.
آموزش طراحی لوگو و آرم یا نشانه را بر این اساس تهیه کردیم که درنهایت شما به این سطح برسید که، بتوانید خودتان ایده بدهید بر اساس اصول طراحی لوگو و آرم اتود بزنید و درنهایت ایدۀ لوگو خود را در نرم‌افزار پیاده‌سازی کنید و به یک لوگو دیزاینر حرفه‌ای تبدیل شوید.

در این آموزش شما یاد میگیرید:

 • چطور ایده پردازی کنید
 • ایده های لوگو برای بیزینس های متفاوت را کجا بگیریم
 • جطور چند سبک بازار پسند از لوگوی تصویری را اتود بزنم و بعد اجرا کنیم
 • چطور لوگوی نوشتاری فارسی را ایجاد کنیم

با ما همراه باشید

هر بیزینس و کسب‌وکار و برند موفق باید یک لوگو و آرم داشته باشد و هیچ کسب‌وکاری بدون لوگو کامل نیست با بررسی برندها و بیزینس های بزرگ، معروف و موفق می‌توان به صدق این موضوع پی برد.
در آموزش طراحی لوگو به موضوعاتی که برای طراحی یک لوگو خوب، (برای مشتری و یا کسب‌وکار خودتان) نیاز دارید، پرداخته‌شده. همه اطلاعاتی که لازم دارید تا یک لوگو حرفه‌ای طراحی کنید، آموزش داده‌شده.
از تعاریف هویت برند و مشخصات یک لوگو عالی و حرفه‌ای تا چگونگی تصمیمات صحیح در پروسه‌ی طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور و راهنمایی در ایجاد یک لوگو بی‌نقص در کنارتان هستیم.

ما آموزش طراحی لوگو را در سه بخش تهیه کردیم که:

 1. در بخش اول به توضیح کلی لوگو می‌پردازیم تا بدانیم لوگو چیست و یک لوگو خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد و اصول طراحی لوگو و آرم چیست و با انواع لوگو آشنا شویم.
 2. در بخش دوم به آموزش پیاده‌سازی لوگو نوشتاری می‌پردازیم و با انواع لوگو نوشتاری آشنا می‌شویم و اصول طراحی لوگو نوشتاری را می‌آموزیم و یاد می‌گیریم که یک لوگو نوشتاری خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد.
 3. در بخش سوم به آموزش پیاده‌سازی لوگو تصویری می‌پردازیم و با انواع لوگو تصویری آشنا می‌شویم و قوانین اصول طراحی لوگو تصویری را یاد می‌گیریم و درنهایت به نحوهٔ پیاده‌سازی لوگو تصویری می‌پردازیم.
آموزش طراحی لوگو

حتما قبل از شروع آموزش در انتهای صفحه ایمیل خود را وارد کنید تا فایل های مورد نیاز برای تمریــــــــــــــــــــن شما ارسال شود!

ویدیوهای اصلی دوره شامل ۳ بخش است که پایین آن را مشاهده می کنید!

پارت اول آموزش:

اصول و مبانی تخصصی طراحی لوگو فارسی 

 

پارت دوم آموزش:

نحوه طراحی دستی و پیاده سازی لوگو تصویری 

 

پارت سوم آموزش:

طراحی اصولی لوگو نوشتاری فارسی (لوگوتایپ) پیاده سازی بر روی کاغد و اجرا در نرم افزار ایلوستریتور

 

آموزش طراحی لوگو با دست

هدف ما از تهیه این آموزش این است که، چه شما صاحب بیزینس خودتان هستید و یا یک طراح و دیزاینر هستید، دست آورد شما بعد از دیدن این آموزش این باشد که، بتوانید لوگو منحصربه‌فرد و حرفه‌ای خودتان را طراحی کنید. و بتوانید تفاوت یک لوگو واقعی و خوب را از بقیه لوگوها تشخیص دهید.

اصول طراحی لوگو

احتمالاً شما در سطح وب آموزش‌های بسیار زیاد و گوناگونی را در مورد طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور مشاهده کرده‌اید که بعد از دیدن اکثر آنها، شما فقط می‌توانید آن لوگوهایی که طراحی آن را در آموزش یاد گرفته‌اید، طراحی کنید. اما ما این آموزش را طراحی کرده‌ایم تا، شمارا به یک طراح لوگو حرفه‌ای تبدیل کنیم. نه صرفاً آموزش چند نمونه لوگو را به شما یاد دهیم.

 

ما در این آموزش طراحی لوگو به شما می‌آموزیم که، چطور ایده بدهید، چطور ایده خود را بر اساس اصول طراحی لوگو و آرم طراحی کنید و درنهایت چطور لوگو خود را در نرم‌افزار پیاده‌سازی کنید.
مهم‌ترین بخش طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور بخش ایده پردازی و اتود زدن و طراحی لوگو با دست و روی کاغذ است. هدف ما در این آموزش این است که، شما در طراحی لوگو با دست حرفه‌ای شوید.
در این آموزش شما یاد می‌گیرید، چطور ایده‌های خود را به لوگو تبدیل کنید و شمارا به یک موتور تولید ایده به لوگو تبدیل می‌کنیم.
وقتی شما یک لوگو را بر اساس اصول طراحی لوگو و آرم پیاده کنید، و برای هر جزء لوگو منطق و دلیل اصولی داشته باشید، این‌یک لوگو قابل‌قبول و قابل دفاع خواهد بود.
یعنی شما باید درنهایت، ساعت‌ها حرف برای دفاع کردن از لوگو خود و دلایل اصولی برای هر جزء طراحی لوگو خود داشته باشید. و این ویژگی یک طراح لوگو حرفه‌ای است که، به خوبی و با اصول و منطق می‌تواند از لوگو خود دفاع کند.

یک لوگو حرفه‌ای باید قابل دفاع باشد

طراحی لوگو با دست

برای اینکه بتوانید یک لوگو حرفه‌ای خلق کنید، ابتدا باید چند ایده خوب بدهید و بعد ایده‌های خود را اصطلاحاً بپزید و آنها را تبدیل به لوگو کنید. که این امر مستلزم این است که، اول شما بدانید لوگو یا آرم یا نشانه چیست؟ و به چه چیزی لوگو میگویند؟ و لوگو باید بر چه اساسی طراحی شود؟

 

اهمیت داشتن لوگو

مهم‌ترین نکته در آموزش طراحی لوگو این است که، ابتدا شما از اهمیت لوگو و دلیل نیاز یک کسب‌وکار به لوگو آگاه باشید و بدانید یک کسب‌وکار اصلاً چرا نیاز به لوگو دارد؟ و چرا باید لوگوی منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای داشته باشد؟
قطعاً اطلاعات و مشخصات بیزینسی که قرار است برای آن لوگو یا آرم طراحی کنید، تعیین‌کننده ایده‌های شما برای اجرای لوگو است. یعنی شما ابتدا باید بدانید برای چه کار و بیزینسی می‌خواهید نشانه طراحی کنید و مشخصات، هدف و محصولات یا خدماتی که آن بیزینس ارائه می‌کند چیست؟ و اطلاعات کافی در مورد آن را جمع‌آوری کنید
در این آموزش طراحی لوگو آرم یا نشانه ما به شما سبک‌هایی از لوگو را آموزش می‌دهیم که، به‌راحتی می‌توانید با پیاده کردن ایده‌های خود در این سبک‌ها لوگوهای خوب طراحی کنید.

البته این آموزش طراحی لوگو زیر مجموعه‌ای از آموزش (لوگوهایی که پول‌سازند) دیلاین است و در این آموزش طراحی لوگو، به کلیات آموزش طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور می‌پردازیم

طراحی لوگو

اصول طراحی لوگو و آرم

پیدایش لوگو

برای اینکه با مفهوم کلی و کارایی لوگو یا آرم یا نشانه بیشتر آشنا شویم، و بدانیم لوگو چیست؟ و چه کارایی‌هایی دارد؟ و اصلاً چرا هر بیزینس باید نشانه داشته باشد؟ و اینکه لوگو چه تأثیری در روند رشد بیزینس دارد؟ باید ابتدا بدانیم، آرم یا نشانه چه موقع و از کجا به وجود آمد؟ و اصلاً چرا هر بیزینس نیاز به آرم دارد؟ و لوگو برای چه نیازی به وجود آمده است؟
برای پاسخ به این سؤالات باید به سال‌های ۱۷۶۰ میلادی تا ۱۸۶۰ میلادی برگردیم.

در بین سال‌های ۱۷۶۰ تا ۱۸۶۰ میلادی که انقلاب صنعتی به وجود آمد، به‌طور مثال در آمریکا تولیدکنندگان افزایش پیدا کردند و شروع به تولید کالاهای جدید کردند و تنوع بین محصولات افزایش یافت و همین‌طور تنوع بین کیفیت محصولات هم بیشتر شد و تولیدکنندگان برای اینکه بتوانند محصولات خودشان را برای خریداران بین کالاهای دیگر موجود در بازار مشخص کنند، این ایده را به وجود آوردند که، هر تولیدکننده امضای خود را روی بسته‌بندی کالاهای خود درج کند تا مشخص شود که، کدام محصول برای کدام شرکت تولیدکننده است. و ازآن‌پس هر شرکت امضای مخصوص خودش را یا نشانه‌ای روی کالاهایش درج می‌کرد. و این‌گونه بود که آرم یا نشانه به وجود آمد.
آرم ازاین‌رو به وجود آمد که، کالاها بین تنوع محصولات مشابه شناخته شوند و برای این نیاز به وجود آمد که، تولیدکنندگان بتوانند تمایز محصولات و کالاهای خود رابین دیگر کالاها نشان بدهند و به این وسیله به‌گونه‌ای خود را معرفی کنند و بتوانند محصولات خودشان را در ذهن مردم ماندگار کنند.

و ازاین‌رو نشانه یا آرمی که روی محصولاتشان درج می‌کردند، معرفی برند و محصولات آن شرکت تولیدکننده بود و باید نشانه هر شرکت، محصولات و خدماتشان را به خوبی نمایش می‌داد. و آرم هر شرکت بتواند ویژگی آن محصول را عنوان کند. و چون رقابت بین محصولات مشابه شرکت‌ها به وجود آمده بود، هر تولیدکننده برای اینکه فروش خود را بالاتر ببرد، باید روی معرفی محصولات خود بین مردم کار می‌کرد و به‌وسیلهٔ لوگو و آرم مخصوص خود، محصولاتش را در ذهن‌ها ماندگار می‌کرد. و کیفیت محصولاتش را به‌وسیلهٔ همان لوگو و نشانه در ذهن مخاطب حک می‌کرد.

اهمیت داشتن لوگو خوب اینجا پدیدار شد که، هر شرکت که لوگوی به‌یادماندنی تری داشته باشد، متقابلاً فروش بیشتری هم خواهد داشت. و لوگو هر شرکت، معرف شخصیت و ویژگی آن شرکت است. و به‌نوعی می‌توان گفت لوگو، چهرهٔ هر بیزینس است و اولین چیزی که باعث می‌شود مردم محصولی را به یاد بیاورند، لوگو آن شرکت است که در ذهن مخاطب حک‌شده باشد. و بر این اساس لوگو هر بیزینس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. و هزینه کردن برای یک لوگو خوب عاقلانه‌ترین کار برای یک بیزینس است تا بتواند هم در ذهن مردم ماندگار شود و متقابلاً فروش محصولاتش را افزایش دهد.
مهم‌ترین ویژگی یک لوگو خوب ماندگاری در ذهن و به یادآوردن آن لوگو است و آن لوگو باید به خوبی بتواند چهرهٔ بیزینس شمارا نمایش دهد و مهم‌ترین کار یک دیزاینر و طراح لوگو این است که بتواند چهرهٔ بیزینس شمارا به خوبی طراحی کند.

 

این موضوعات مسائل کلی درباره لوگو آرم یا نشانه است در ادامه دربارهٔ جزییات و اصول طراحی لوگو و آرم بیشتر توضیح خواهیم

باید در عین سادگی و با مفهوم بودن بتواند در ذهن ماندگار شود این مسئله بسیار مهمی است.

ساده باشه اما ساده لوحانه نه!

آموزش طراحی لوگو حرفه ای

چهرهٔ بیزینس

 

موضوع چهرهٔ بیزینس مسئلهٔ بسیار حائز اهمیتی است. یک دیزاینر هنگام طراحی لوگو با دست باید به این موضوع حتماً توجه و دقت داشته باشد چون در طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور هر رنگ یک مفهوم و هر شکل یک نماد و هر فونت یک سبک خاص را به بیننده القا می‌کند.
و خیلی مسائل دیگر که حتماً باید به آنها توجه شود و یک لوگو دیزاینر باید آشنایی کامل و علم کامل همهٔ این موارد را داشته باشد. تا بتواند چهرهٔ بیزینس را به بهترین نحو ممکن نمایش دهد.

البته شاید برای طراحی لوگو کارفرما هم نظراتی برای لوگو خود داشته باشد که بخواهد در طراحی شما اعمال کند، اما مسئلهٔ مهم اینجاست که شما باید نظرات کارفرما را بشنوید اما، شاید همهٔ آنها قابل‌اجرا نباشد و شما که یک طراح و دیزاینر حرفه‌ای لوگو هستید، باید علم کافی برای توضیح و توجیه کارفرما داشته باشید تا آنها را متقاعد کنید که طراحی شما حول محور دانش و علم طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور انجام می‌شود و همهٔ اینها را با دلیل و برای رشد و پیشرفت آن کسب‌وکار بکار می‌برید.

به‌طور مثال وقتی برای یک بانک بخواهید لوگو طراحی کنید و کارفرما بخواهد که لوگو را به رنگ قرمز و زمینهٔ مشکی برایش طراحی کنید این نکته اصلاً قابل‌قبول نیست و شما باید او را توجیه کنید که رنگ قرمز برای لوگو بانک در ذهن مخاطب بی‌اعتمادی القا می‌کند و امکان اینکه ۳۰ درصد از کسانی که از طریق لوگو با آن بانک آشنا می‌شوند، به آن بانک اعتماد نکنند، بسیار زیاد است.
آن‌هم فقط به خاطر رنگی که انتخاب‌شده!

و با توضیحات منطقی و علمی خود به کارفرما ثابت کنید که در این کار متخصص هستید. حتی اگر با نپذیرفتن نظرات کارفرما آن پروژه را از دست بدهید، اما برای خود اعتبار بر جا گذاشته‌اید و اگر آن کارفرما پروژه طراحی لوگو را به شما ندهد، درنهایت اعتبار و تخصص خود را به او ثابت کرده‌اید و امکان این موضوع که همان کارفرما برای شما مشتری جذب کند و شمارا معرفی کند بسیار زیاد است.
چون شما تخصص و علم خود را در ذهن او ثابت کرده‌اید و اگر کسی به دنبال یک طراح لوگو متخصص باشد، احتمال اینکه همان کارفرما شمارا معرفی کند، زیاد است و شکی در آن نیست.
پس از بیان علم طراحی لوگو خود ترسی نداشته باشید.

و با اعتمادبه‌نفس از علم خود دفاع کنید و اگر هم درنهایت با توضیحات شما کارفرما بر اجرای نظر خود پافشاری داشت، حداقل شما مشاوره خود را به‌عنوان یک متخصص داده‌اید و به او گفته‌اید که نظراتش بر اساس علم آموزش طراحی لوگو صحیح نیست.
و این موضوع از شما صلب مسئولیت شده است و برای نتیجهٔ کار مسئله‌ای بر دوش شما نخواهد بود و مسئولیت اجرای طرح بر دوش کارفرماست.
اینجاست که موضوع دفاع از لوگو اهمیت خود را نشان می‌دهد. وقتی میگوییم یک دیزاینر باید لوگویی طراحی کند، که بتواند با دلیل و علم آموزش طراحی لوگو از طرح خود دفاع کند و برای هر جزء لوگو توضیح و دلیل داشته باشد، منظور این است و وظیفهٔ یک دیزاینر و طراح لوگو این است که بتواند به کارفرما مشاوره خوبی درزمینهٔ نشانه‌اش به او بدهد و مثل یک دوست دلسوز و دانا درزمینهٔ آموزش طراحی لوگو برای رشد آن کسب‌وکار به آنها مشاوره دهد.

همانقدر که چهره شما در زمان یادآوری شما مهم است, همان اندازه لوگوی شما برای بیزینس شما حیاتی است

آموزش طراحی لوگو با دست

لوگو چی نیست

برای اینکه بدانیم لوگو چیست؟ ابتدا باید بدانیم لوگو چه چیزهایی نیست؟ یعنی چه طرح‌هایی را نمی‌توان گفت لوگو و به‌عنوان لوگو معرفی کرد. به‌طور مثال

 1. کشیدن چند خط کنار هم بدون اصول طراحی لوگو و آرم ( اصطلاحاً خط‌خطی) لوگو نیست!
 2. ترکیب چند شکل هندسی مثل مربع و مثلث و دایره کنار هم لوگو نیست!
 3. دانلود عکس از گوگل و به‌عنوان آرم شرکت چاپ کردن روی محصول لوگو نیست!
 4. کپی کردن لوگو رقبا به‌عنوان آرم خود لوگو نیست!
 5. اصولاً هر شکل یا فونتی که فی‌البداهه طراحی می‌کنید و از طرح خود خوشتان می‌آید لوگو نیست!

پس به هر طرح که می‌بینید نمی‌توان گفت لوگو! به طرح‌هایی لوگو می‌توان گفت، که بر اساس فرمول و اصول طراحی لوگو و آرم و دانش آموزش طراح لوگو طراحی‌شده باشند و روی جزء جزء طرح تأمل شده باشد و هر جزء رنگ و فونت و آبجکت بنا به دلیلی و به شیوهٔ اصولی طراحی‌شده باشد.
نه اینکه صرفاً یک عکس آماده یا چند شکل هندسی یا یک متن زیبا یا کپی کردن را به‌عنوان لوگو معرفی کرد.
و هر چیز غیراصولی را نباید به‌عنوان لوگو پذیرفت.
این حداقل کاری است که یک طراح حرفه‌ای به آن واقف است و کسی که دانش آموزش طراحی لوگو داشته باشد با یک نگاه متوجه غیراصولی بودن طرح می‌شود.
یک فرمول تخصصی برای خلق یک لوگو حرفه‌ای

با یک بررسی ساده میشه متوجه شد که لوگو دیزاینر ها بازار بسیار خوبی در ایران دارند.

یک لوگو دیزاینر حرفه ای میداند که ایجاد لوگو بر مبنای حس و روحیه درونی را لوگو آرت میگویند و بازار این را نمیپسندد, پس برای لوگو دیزاینر شدن باید بر مبنای قوانین طراحی لوگو پیش رفت نه احساسات درونی

طراحی لوگو دیلاین

طراحی لوگو با کورل یا فتوشاپ

راز فرمول مخفی

در طی سال‌هایی که در حوضهٔ دیزاین و طراحی و آموزش طراحی لوگو فعالیت داشتم، به این فرمول مهم دست‌یافتم و مورداستفاده قراردادم و هم خودم و هم هنرجوها برای طراحی‌های لوگو از این فرمول استفاده کردیم، نتیجهٔ بسیار مطلوبی گرفتیم و هر لوگویی که بر اساس این فرمول طراحی‌شده نتیجهٔ مطلوب و فوق‌العاده‌ای به همراه داشته.
اگر می‌خواهید لوگو خوب و قابل قبولی طراحی کنید، باید این فرمول را پیاده کنید و نتیجهٔ کار را مشاهده کنید.

راز فرمول ۲، ۵، ۱۰ چیست

عدد ۲ در این فرمول به این معنی است که برای طراحی یک لوگو خوب ابتدا باید حداقل دو مورد از ویژگی‌های بیزینسی که می‌خواهید برایش لوگو طراحی کنید در طرح لوگو نمایان باشد.
منظور از ویژگی‌ها، المان‌ها و مشخصات و نشانه‌های آن محصول یا خدماتی است که بیزینس مدنظر شما داراست.

اصول طراحی لوگو

به‌طور مثال اگر قرار است برای یک شغل که محصولش قلاب ماهی گیری است لوگو طراحی کنید، ابتدا باید المان‌ها و مشخصات اصلی و بارز آن محصول را مشخص کنید.

به‌طور مثال برای قلاب ماهی گیری چند مشخصه وجود دارد:

۱: قلاب  ۲: نخ  ۳: گره  ۴: خمیدگی

برای طراحی لوگو این کسب‌وکار، باید حداقل دو مشخصه و ویژگی محصول در عنصر اصلی لوگو بکار برود مثلاً خمیدگی و سر قلاب در طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور مورداستفاده قرار بگیرد.
به‌طوری‌که وقتی لوگو طراحی‌شده را به چند نفر نشان دهید، دست‌کم ۵۰ درصد آنها متوجه شوند این لوگو برای چه بیزینسی طراحی‌شده است و بتوان حدس زد که لوگو طراحی‌شده مربوط به چه شغل، محصول و یا خدماتی است.
و فرمول ۵ در آموزش طراحی لوگو به این معنی است که، حداقل باید پنج ساعت تفکر برای هر طراحی وقت گذاشته شود یعنی حداقل پنج ساعت تفکر منظم و ممتد برای طراحی یک لوگو لازم است.

البته صرفاً تفکر کردن در اینجا منظور ما نیست!

منظور، تفکر همراه با تلاش و مکتوب است که به نتیجه می‌رسد. یعنی حداقل پنج ساعت فکر و ایده پردازی مکتوب که ما را به نتیجه دلخواه برساند.
و آن‌قدر ایده بدهید و اتود بزنید تا هم بتوانید اتودهای بیشتری به کارفرما برای انتخاب ارائه دهید و هم به نتایج دلخواه دست پیدا کنید.
و صرفاً فکر کردن ما را به نتایج خاصی نمی‌رساند و فقط وقت و انرژی ما را می‌گیرد و فراموش می‌شود و ایده‌های پراکنده جای یکدیگر را پر می‌کنند فکر و ایده باید روی کاغذ پیاده شود تا ثمربخش باشد.

 

 

 

 

و عدد ۱۰ در این فرمول آموزش طراحی لوگو به این معنا است که، شما هنگام فکر کردن و ایده پردازی برای طراحی یک لوگو دست‌کم باید ده اتود برای آن طرح روی کاغذ بزنید و این حالت در کمترین تعداد اتود برای انتخاب کارفرما برای هر لوگو است.
ابتدا باید ایده ذهنی خود را روی کاغذ اجرا کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

اگر شما از فرمول ۲، ۵، ۱۰ برای آموزش طراحی لوگو استفاده کنید، در اکثر موارد شما یک لوگو خوب و ارزشمند توانسته‌اید خلق کنید و هرچه تلاش بیشتری کنید در این زمینه حرفه‌ای‌تر عمل خواهید کرد.
و این موضوع را در این آموزش طراحی لوگو بگویم که شما برای لوگویی که از روی تفکر دانش و تلاش و علم طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور خود خلق می‌کنید می‌توانید پول خوبی هم دریافت کنید.
طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور کار تخصصی و پیچیده ایست اما درعین‌حال یکی از پول‌سازترین رشته‌های طراحی است و شما هرچقدر که بیشتر تلاش کنید با اعتمادبه‌نفس بیشتر کار می‌کنید و قطعاً ثروت بیشتری هم به‌دست خواهید آورد.

یک لوگو دیزاینر باهوش از همان ابتدا به سراغ نرم‌افزار نمی‌رود!

طراحی لوگو

انواع لوگو

زمانی که صحبت از تنوع و انتخاب نوع لوگوها می‌شود با انواع تفاوت‌های ظاهری لوگوها مواجه می‌شویم که هرکدام قابلیت و مزیت خاص خودش را دارد.
و انتخاب نوع لوگو مناسب برای یک کسب‌وکار وظیفهٔ دیزاینر است. و هنر و خلاقیت دیزاینر را می‌طلبد که بر اساس تحقیقات در مورد کسب‌وکار موردنظر و علم و دانایی طراحی لوگو خود بهترین و مناسب‌ترین نوع لوگو را برای آن کسب‌وکار برگزیند.
همهٔ انواع لوگوها را می‌توان در زیرشاخه از سه دسته‌بندی کلی جای داد. لوگوها به‌طور کل به سه دسته تقسیم می‌شوند لوگو نوشتاری و لوگو تصویری و لوگو ترکیبی که ما در این آموزش طراحی لوگو به توضیح و بررسی دو دسته از انواع لوگوها می‌پردازیم.

انواع لوگو

بر اساس تجربیاتی که طی سال‌ها کسب کردم در ایران افراد بیشتر خواهان لوگو نوشتاری هستند و حتی اگر لوگو تصویری را انتخاب کنند ترجیح می‌دهند نوشته و نام برندشان هم در لوگو گنجانده شود که به این دسته لوگوها لوگوهای ترکیبی هم گفته می‌شود.
و این‌یک خبر خوب برای دیزاینر های ایرانی است به این دلیل که بحث خط و خطاطی و نوشتار در ایران از قدمت و تنوع بسیار بالایی برخوردار است و ایرانیان سال‌هاست که روی موضوع نوشتار و خط کارکرده‌اند و دست آورد های بسیار زیبا و متنوعی برجای گذاشته‌اند
که این تنوع و قدمت کار دیزاینر های ایرانی را در طراحی لوگو تایپ‌های فارسی بسیار ساده کرده است.

ما از جانب اجداد خود هزاران سال تجربه در زمینه خطوط فارسی داریم.

چقدر از آن تجربیات را در طراحی لوگو نوشتاری استفاده میکنید؟

آموزش ساخت لوگوتایپ

لوگو نوشتاری(لوگوتایپ)

در دستهٔ لوگوهای نوشتاری فارسی دست دیزاینر ها به‌شدت باز است چون از قدیم اجداد ما بر روی بحث خط و نوشته و تایپوگرافی ثمرات ارزشمندی و زیادی بر جاگذاشته‌اند و ما تنوع بسیار بالایی از انواع و اقسام حروف فارسی آماده را در اختیارداریم که به‌راحتی می‌توان آنها را به یک لوگو نوشتاری خوب تبدیل کنیم.
لوگوهای نوشتاری به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در آموزش طراحی لوگو تخصصی دیلاین به نام لوگوهایی که پول‌سازند به‌طور کامل به آموزش انواع آنها پرداخته‌ایم.
در این آموزش طراحی لوگو رایگان به یکی از دستهٔ لوگوهای نوشتاری و انواع آن می‌پردازیم.

انواع لوگو نوشتاری

همان‌طور که گفته شد یکی از چهار دستهٔ لوگوهای نوشتاری فارسی دستهٔ لوگوهای سنتی است. دستهٔ لوگوی نوشتاری سنتی خود به‌تنهایی شامل ۹ بخش می‌شود. یعنی اگر شما بخواهید نوشته یا حروفی را در این دسته از لوگوهای نوشتاری فارسی طراحی کنید، همان ابتدای ایده پردازی شما ۹ اتود آماده از انواع لوگو سنتی خروجی می‌گیرید.
این ۹ دسته از بخش لوگو نوشتاری سنتی شامل:

 • نستعلیق
 • بنایی
 • ثلث
 • معلی
 • محقق
 • نسخ
 • کوفی
 • ریحان
 • تعلیق

است.

این ۹ دسته در همان ابتدای اتود زدن و به‌طور آماده در اختیار ماست که شما حتی با خلاقیت خود و با ترکیب دو یا چند مدل از این دسته می‌توانید لوگو تایپ‌های بسیار زیبایی خلق کنید.
و تا بیست الی سی عدد اتود همان ابتدای کار بزنید.

جالب نیست!
فقط در شروع کار برای ایجاد لوگو نوشتاری (لوگو تایپ) مقدار بسیار زیادی خط طراحی شده فارسی داریم که میتوانید با استفاده از ترکیب این حروف به مقدار زیادی ایده نو و جدید دست پیدا کنید.

طراحی لوگوتایپ

به مثال‌های طراح بالا 👆 لوگو نوشتاری فارسی کلمهٔ مهر توجه کنید همان‌طور که می‌بینید تنها با شناخت انواع خطوط فارسی می‌توان لوگوهای بسیار زیبا و حرفه‌ای طراحی کرد و حتی با ترکیب چند سبک خط یک طراحی خلاقانه لوگو به وجود آورد.
پس شناخت انواع خطوط فارسی بسیار لازم است برای طراحی. لوگوهای نوشتاری فارسی
هرچه خط‌ها و انواع سبک‌های خطوط را بیشتر بشناسید و با آنها آشنا باشید ایده‌های بیشتر و طرح‌های بیشتری هم خلق خواهید کرد.

لوگو تصویری

آموزش طراحی لوگو تصویری

بحث لوگوهای تصویری بحث پیچیده و متنوعی در انواع فرمول‌های پیاده‌سازی است. برای شروع کار شما باید یک آبجکت، نماد یا شیعی را در نظر بگیرید و در فرمول‌های متنوعی که برای لوگوهای تصویری موجود است پیاده‌سازی کنید.
با توجه به تنوع اقسام لوگوهای تصویری شما می‌توانید تصویر و آبجکت موردنظر را در چند سبک با فرمول آماده طراحی کنید و به این صورت چند نمونه کار برای انتخاب سلیقه‌ای کارفرما در اختیاردارید که می‌توانید اتودهای خود را به کارفرما نشان دهید و وقتی بنا به سلیقه خودشان یکی از طرح‌ها انتخاب شد شروع به تغییرات نهایی و پیاده‌سازی صحیح لوگو کنید.
همان‌طور که گفتیم به انواع سبک‌های لوگوهای تصویری در دورهٔ لوگوهایی که پول‌سازند به‌طور کامل پرداخته‌شده است اما در این آموزش طراحی لوگو رایگان ما قصد داریم یک شیوه از پیاده‌سازی لوگو تصویری را به شما آموزش دهیم.

طراحی لوگو با دست

طی سال‌هایی که از این روش برای این دسته از لوگوهای تصویری استفاده کرده‌ام و آموزش‌هایی هم در سطح وب از این روش مشاهده کردم اما ازآنجایی‌که هیچ آموزش و نام یا فرمول کامل و مشخصی از این روش نیافتم باکمی تغییرات و ترکیب چند سبک، سبکی را به وجود آوردم و نام این روش پیاده‌سازی لوگو تصویری را ایمیج پین گذاشتم.
برای پیاده‌سازی این فرمول ایمیج پین نیاز نیست حتماً نقاشی خوبی داشته باشید و کافی است از المان‌ها و حالت‌های تصاویر موردنظر الگوبرداری کنید.
موضوعی که در این سبک حائز اهمیت است این است که طرح‌ها باید ساده و مینیمال اجرا شوند یعنی خروجی شما یک آبجکت ساده باید طراحی شود.

ساده باشد اما ساده‌لوحانه نباشد

ساده‌ای باشد که با همان تفکرات و علم طراحی صورت گرفته باشد.
و نکته مهم اینکه در اتود زدن برای کارفرما دست‌ودل‌باز باشید هرچه اتودهای بیشتری بزنید هم کارفرما با رضایت بیشتری انتخاب می‌کند هم برای پیاده‌سازی طرح نهایی خودتان بهتر طراحی می‌کنید و یک رضایت دوطرفه به وجود آورده‌اید.

فرمول نوشت

آموزش طراحی لوگو

در این بخش آموزش طراحی لوگو تصویری به آموزش چهار سبک طراحی می‌پردازیم.
در بحث لوگوهای تصویری به خاطر پیچیدگی و سبک‌های مختلف و برای بهتر درک کردن سبک‌ها و دسترسی راحت‌تر و ایده پردازی بهتر یک فرمول را به وجود آوردم و نام این فرمول را که از حروف اول چهار سبک گرفته‌شده (نوشت) گذاشتم.
و همان‌طور که گفته شد (ن) از نماد و (و) از واقعی و (ش) از شکل و (ت) از تشبیه گرفته‌شده که لوگوهای تصویری را به این چهار دسته تقسیم کرده‌ایم.

 1. نماد
 2. واقعی
 3. شکل
 4. تشبیه

این فرمول برای شناخت و دسته‌بندی و ایده پردازی لوگوهای تصویری به وجود آمده اما، برای مشخص کردن این بخش‌بندی و تشخیص دستهٔ لوگوی تصویری باید حتماً کسب‌وکاری که برایش لوگو طراحی می‌شود را بشناسید تا بتوانید تشخیص دهید یا طراحی کنید که از کدام دسته از لوگوهای تصویری است.
با دیدن نمونه‌های لوگو تصویری بیشتر این تشخیص برایتان قابل‌درک‌تر خواهد بود.

نماد

دستهٔ اول لوگوهای تصویری (نماد) لوگوهایی هستند که در تصویر از نمادهای معروف و به‌گونه‌ای تصاویر نمادین استفاده‌شده.
تصاویر نمادین به تصاویری میگوییم که همه‌جا یک ذهنیت مشخص را به بیننده القا می‌کند. به‌طور مثال: تصویر کبوتر معروف که نماد صلح است و تصویر نمادین جنسیت مرد و زن و بسیار نمادها و المان‌هایی که همه‌جا یک مفهوم مشخص دارند و همهٔ افراد این نمادها را با همان مفهوم خاص خودشان می‌شناسند.
وقتی در آموزش طراحی لوگو تصویری از یک نماد مشخص جهانی استفاده شود، این لوگو جزو دستهٔ نماد لوگوهای تصویری قرار می‌گیرد و چون این نمادها جهانی هستند بیشتر برای طراحی لوگوهای بین‌المللی از این دسته استفاده می‌کنیم که لوگو ما در همهٔ کشورها قابل‌درک و فهم باشد.

طراحی لوگو با فتوشاپ

واقعی

دستهٔ دوم لوگوهای تصویری دستهٔ لوگوهای واقعی هستند لوگوهای واقعی همان‌طور که از نامش مشخص است واقعیت موضوع کسب‌وکار را بیان می‌کنند. به‌طور مثال: طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور برای یک پرنده فروشی، از تصویر پرنده یا برای لوگو یک کتاب‌فروشی، از تصویر کتاب یا برای لوگو یک نمایشگاه اتومبیل، از تصویر اتومبیل در لوگو استفاده می‌کنیم.
در این آموزش طراحی لوگو این موارد جزو دستهٔ واقعی قرار می‌گیرند که تصویر واقعی محصول یا خدمات کسب‌وکار موردنظر را به نمایش می‌گذارد.
همان‌طور که گفتیم حتماً باید کسب‌وکاری که برایش لوگو طراحی می‌شود را بشناسید تا بتوانید نوع دسته‌بندی‌اش را مشخص کنید.
به‌طور مثال لوگوی یک پرنده، می‌تواند در دستهٔ واقعی برای یک پرنده فروشی طراحی شود، هم می‌تواند در دستهٔ تشبیه صدای پرنده برای شبکهٔ اجتماعی توییتر طراحی‌شده باشد، هم می‌تواند در دستهٔ نماد برای کسب‌وکاری که می‌خواهد نماد صلح را القا کند طراحی شود.

پس شناخت محصول یا خدمات کسب‌وکار موردنظر برای طراحی و دسته‌بندی لوگوهای تصویری تأثیر بسزایی دارد.

طراحی لوگو با کورل

شکل

در آموزش طراحی لوگو تصویری دستهٔ سوم (شکل) لوگوهایی قرار می‌گیرند که در آنها از اشکال هندسی استفاده‌شده باشد و این دسته از لوگوهای تصویری محبوبیت خاصی بین افراد دارد.
یک لوگو خوب و استاندارد که از ترکیب اشکال هندسی و با اصول طراحی لوگو و آرم پیاده‌سازی شده باشد، می‌تواند تأثیر بسیار خوبی در ذهن بیننده بگذارد و بتواند به خوبی در ذهن ماندگار شود.
اما هر شکل هندسی یا ترکیب اشکال با یکدیگر به‌طور تصادفی را نمی‌توان یک لوگو خوب معرفی کرد.
اشکال هندسی در طراحی لوگو با دست باید حساب‌شده و اصولی بکار بروند و بر اساس ارزش‌ها و اهداف کسب‌وکار طراحی شوند.

به‌طور مثال طراحی لوگو با فوتوشاپ، کورل یا ایلوستریتور برای شرکتی که می‌خواهید مشارکت، وحدت یا استقامت و ثبات را در لوگویش به بیننده القا کنید، باید از اشکال دایره و بیضی یا حلقه استفاده شود. یا مثلاً برای طراحی لوگو شرکتی که خدماتش با علم مرتبط است، یا برای القای حس قدرت، از اشکال مثلث استفاده شود.

برای طراحی چنین لوگوهایی باید شما علم روانشناسی اشکال هندسی را بدانید تا بتوانید لوگو را با اصول طراحی  و آرم حرفه‌ای و مفهومی خلق کنید.
و همین‌طور رنگ‌ها هم تأثیر بسیار زیادی در مفهوم اشکال هندسی می‌گذارند که باید به آنها هم توجه شود.

طراحی لوگو با ایلوستریتور

تشبیه

در دستهٔ چهارم لوگوهای تصویری، یا همان تشبیه یعنی در لوگو، تصویری را به مفهومی تشبیه کنید. این مورد در تصاویر حیوانات برای تشبیه بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به‌طور مثال:

تصویر اسب که به‌سرعت تشبیه می‌شود، یا تصویر عقاب که به تیزبینی تشبیه می‌شود، و یا تصویر شیر که به‌قدرت تشبیه می‌شود.

در این دستهٔ لوگو می‌توان لوگوهای تصویری مفهومی و حرفه‌ای خلق کرد و منظور و مفهوم و اهداف و خدمات کسب‌وکار را در قالب تصویری آشنا به بیننده القا کرد و استفاده از تصاویر برای تشبیه باید با علم و آشنایی کامل به‌کار گرفته شود تا مفهوم را به‌درستی به ذهن مخاطب انتقال دهد.

آموزش طراحی لوگو با دست

دوره دیباچه لوگوهایی که پولسازند مکمل و تکمیل کننده دوره رایگان طراحی لوگو ماست

و این دوره شامل یک تخفیف محدود است که زمان آن را در پایین مشاهده میکنید👇

دیباچه لوگوهایی که پولسازند

دانلود فایل های مورد نیاز برای دوره:

[email-download-link namefield=”YES” id=”3″]

اشتراک گذاری:

226 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید